Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо няма общински приюти за бездомници в област Велико Търново?

Цветан Цанев и Петър Благинов от центъра за временно настаняване "Промяна" са съдействали на десетки бездомници.
Снимка: Здравка Маслянкова

В област Велико Търново няма действащ нито един общински приют за бездомни. Няма и официална статистика колко са бездомните. А във Велико Търново тепърва започва нещо да се прави, което ще е едновременно кризисен център за жертви на насилие и приют за бездомни. Инициатива в тази насока няма нито от Православната църква, нито от Българския червен кръст в региона.

Пети месец е заключен приютът в Горна Оряховица, който беше построен с близо 750 000 лева европейско финансиране и който трябваше да даде подслон на 15 души.
„По тази програма е направен, но по друга ще се издържа и все още няма отговор“, обясни кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев:
„Пуснали сме едно запитваме до Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, с което питаме дали можем да започнем подбор на персонала, който трябва да обслужва приюта. Очаквам да получим такъв, смятам, че приютът до края на годината ще започне нормалното си функциониране".

„Случаят с приюта в Горна Оряховица е единствен“, обясни заместник социалният министър Зорница Русинова, която е и ръководител на програмата „Развитие на човешките ресурси“:
„Няма други такива случаи. По-бързото приключване на строителството не предполагаше да не успеем да се синхронизираме. Процедурата е отворена повече от един месец. Надявам се общината да си е подала вече проекта, така че да можем бързо да приключим с оценката и да се премине към финансиране“.

Така за поредна година хората, нуждаещи се от подслон и подкрепа, ще могат да разчитат единствено на центъра за временно настаняваме „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица. Капацитетът му е за 37 души, като в момента там има 12 – млади и стари, мъже и жени, здрави и болни.

„Те имат право да останат до 3 месеца“, обясни създателят на центъра Петър Благинов и уточни, че на ден таксата е 1 лев:
“По-скоро този лев е въведен с възпитателна цел, за да могат тези хора да осъзнаят, че животът струва пари. Ако ние ги приемаме без пари и им предоставяме и храна, и спане, и абсолютно всичко напълно безплатно, ние виждаме, че те винаги намират пари за алкохол и за цигари“.

Десетки са случаите, в които от център „Промяна“ са съдействали на хората, които са приютили, да си извадят нови документи за самоличност, както и да им помогнат за явяване пред лекарски комисии, а също и да съдействат за пенсии, а на по-младите и здравите - да намерят работа, за да се издържат и продължат живота си, подчерта ръководителят на центъра Цветан Цанев: 
“Най-често става дума за хора, които поради липса на документи, трудно намират помощ от държавата. Това е и част от нашата задача. Когато някой звънне на вратата, ние го посрещаме, защото виждаме премръзнал човек“.

Подробности можете да чуете в репортажа на кореспондента ни Здравка Маслянкова. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени