Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От докладите за напредъка на Сърбия, Косово, Македония, Албания и Черна гора по пътя им към ЕС:

Борбата с организираната престъпност и корупцията общи проблеми за Западните Балкани

Върховенството на закона, борбата с организираната престъпност и корупцията са общи проблеми за страните от Западните Балкани. Това стана ясно при представянето на докладите за напредъка на Сърбия, Косово, Македония, Албания и Черна гора по пътя им към Европейския съюз в Европейския парламент. Резолюциите за всяка от петте страни ще бъдат гласувани днес.

И двамата докладчици - за Сърбия Дейвид Макалистър и за Косово Игор Шолтес, бяха категорични, че Косово трябва да свали митата от 100 процента, които въведе за вноса на стоките от Сърбия и Босна и Херцеговина.

Дейвид Макалистър:

"Решението на правителството на Косово да увеличи митата за вноса от Сърбия и Босна и Херцеговина на 100 процента определено нарушава споразумението от ЦЕФТА, както и духа на споразумението за асоциация и стабилизация на Косово. Призовавам кабинета в Прищина да отмени това решение незабавно".

По другите наблюдавани области в Сърбия Макалистър заяви:

"Независимостта на съдебната система трябва да бъде приведена в действие. Корупцията и организираната престъпност остават пречка не само за Сърбия, но и за социално-икономическото развитие на всички страни от Западните Балкани. Съгласен съм с Европейската комисия и Съвета, че трябва да се осигури безпрепятствено упражняване на свободата на словото и недостатъците в тази област да бъдат определени като приоритетни".

Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан определи като "бавен" ритъма, с който Косово осъществява реформите:

"Цялостното ни заключение е, че темпото на Косово по отношение на реформите, свързани с ЕС, е твърде бавно. Отчасти това се дължи на много високата политическа поляризация и в резултат парламентът не работи както трябва. Затова очакваме всички политически играчи да увеличат усилията си за постигане на консенсус по стратегически въпроси за Косово, особено приоритетните реформи, свързани с ЕС, както и диалога със Сърбия".

Еврокомисар Хан отново подкрепи предложението визите за Косово за ЕС да отпаднат.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна