Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Канадско дружество ще проучва метални полезни изкопаеми в района на кюстендилското село Злогош

Няма шанс да не се отровят водите в региона, заяви инж. Димитър Куманов от сдружение „Балканка

Инж. Димитър Куманов от сдружение „Балканка“
Снимка: Стопкадър

Канадското дружество „Гекон“ ООД  ще търси и проучва метални полезни изкопаеми на площ около 200 кв. километра в района на кюстендилското село Злогош, община Трекляно. Разрешението за търсене и проучване се предоставя за три години, е решението на  МС. За този 3-годишен срок титулярът ще вложи минимум 6,4 млн. лв. в търсещо-проучвателни дейности. През 2009 г. в Треклянско са правени проучвания за залежи от злато. Тогава не бяха обявени никакви резултати.
Специалисти по подземни полезни изкопаеми коментират, че злато в Треклянско е добивано още в римско време, дори още са запазени останки от открит рудник при село Горно Уйно и следи от водните съоръжения - бара, прокарани за промиването на благородния метал. Залежите от злато в Треклянско са огромни - може би най-големите в Европа, но те са на голяма дълбочина, казват геолози. Покойният журналист Петър Селнички от Кюстендил дори беше описал в спомените си къде трябва да се копае, за да се откриват златните залежи. Злато има и по поречието на река Струма - към 4 тона разсипно злато със съдържание 0,17 грама в кубичен метър баластра и речен материал, коментират геолози.
Още преди издаване на разрешителното еколози и активисти от Кюстендил се обявиха против срещу проучванията и евентуалния златодобив в Треклянско.
Наскоро инициативна група се събра в Килийното училище в Кюстендил, за да реши как да противодейства. На първото събиране били десетина души. Какво са настроенията по перспективата Треклянско да стане Клондайк в близките 4-5 години


"Има по-вреден и по-малко вреден начин на добив на полезни изкопаеми", заяви в предаването "Преди всички" инж. Димитър Куманов, сдружение „Балканка“. Няма шанс да не се отровят водите в региона, категоричен е той. Той прогнозира, че дори и да се стигне до референдум и местното население да отхвърли проекта, Министерският съвет може да реши да сключи концесионен договор въпреки референдума.

Чуйте разговора с инж. Димитър Куманов от сдружение „Балканка“ и репортажа на Кирил Фалин от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени