Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп е подложен на критики заради американското изтегляне от Северна Сирия

Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Решението на президента Доналд Тръмп да изостави кюрдските съюзници на САЩ доведе до тежка криза в отношението между политици и военни, пише френският в. "Монд", цитиран от БТА.

Влиятелни фигури от американската армия, уважавани и лоялни високопоставени военни, критикуват публично решението на президента да изостави своите кюрдски съюзници, загърбвайки борбата срещу "Ислямска държава" в Североизточна Сирия.

Сред тях е Джеймс Ставридис, бивш върховен главнокомандващ на силите на НАТО и адмирал от запаса. "Идеята за изтегляне на американските войски от Сирия е също толкова лоша днес, колкото беше, когато подтикна Джим Матис да подаде оставка", заяви Ставридис.

Министърът на отбраната Матис подаде оставка в края на миналата година, за да изрази несъгласието си с желанието на президента Тръмп да напусне Сирия. Според него "Ако не поддържаме натиска, "Ислямска държава" ще се появи отново. Няма съмнение, че ще се завърнат".

Тръмп отхвърли критиките, че е всял хаос в американската близкоизточна политика, позволявайки турската офанзива срещу кюрдските сили, която засили позициите на Русия и Иран. Според него решението му за изтегляне от Сирия е обезвредило една традиционно опасна ситуация, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Но на практика, като сложи край на скромното американско военно присъствие в Североизточна Сирия, Тръмп се отказа от влиянието на Вашингтон над територия, която преди три седмици беше американски протекторат, отстъпвайки я на Москва, Техеран и Дамаск, пише още изданието.

Много политици от Демократическата партия и някои влиятелни републиканци окачествиха американското изтегляне като историческа външнополитическа грешка, която подкопава доверието към Вашингтон, дава преимущества на чужди сили и позволява на Ислямска държава да се прегрупира.

Пред поддръжниците си, Тръмп се опита да представи изтеглянето от Сирия като спазване на предизборно обещание, отбелязва в. "Вашингтон пост". Той се надява в замяна да получи активна изборна подкрепа от най-твърдите си поддръжници, които да гласуват масово за преизбирането му през 2020 година.

Експерти по външна политика и много конгресмени от двете партии обаче продължават да предупреждават, че президентът е взел безразсъдно решение. Ако ситуацията в Сирия се влоши рязко, Тръмп ще трябва да поеме отговорността за това преди изборите.

Неотдавнашните събития в Сирия показват, че Русия не само заема мястото на Вашингтон в Близкия изток, а и се справя по-ефективно с тази роля, пише британският в. "Гардиън". Последното доказателство беше срещата между президентите на Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Ердоган, на която те договориха споразумение за евакуиране на Силите за защита на народа от буферната зона в близост до турската граница.

Но намалялото влияние на САЩ все още може да се окаже проблем за Русия, чиято стратегия е да поддържа добри отношения с всички страни, възприемайки прагматичен подход. Като партньор на всички и съюзник на малцина, Москва успя едновременно да защити сирийския режим, да избегне израелски удари срещу ирански обекти и да помогне на Израел и Иран да избегнат сблъсъци, докато подобрява отношенията си със Саудитска Арабия.

Но макар че в момента Москва изглежда има силна позиция в Близкия изток, това може да доведе до предизвикателства.

Запълвайки оставения от САЩ вакуум, Русия беше принудена да поеме повече отговорности, отколкото може да е очаквала или искала. Досега се справя добре, но в бъдеще не й предстоят много лесни решения - и предвид сегашното състояние на Сирия, печалбата може да не се окаже толкова голяма, подчертава британското издание.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна