„Електронното дистанционно гласуване, машинното гласуване, начинът на финансиране на участниците в предизборните кампании, достъпът до медиите са ключовите теми, които трябва да бъдат разглеждани в пакет“. Това подчерта пред БНР Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“.
Централната избирателна комисия (ЦИК) вече е готова с пътна карта за дистанционно електронно гласуване. Тя е за период от 2020 до 2023 г. и в нея са разписани основните стъпки, които ЦИК ще предприеме.
Според Нушева решението на ЦИК е адекватно в контекста на това да бъдат изградени сигурни електронни инструменти за участие в изборния процес.
„От друга страна документът на ЦИК е твърде общ. Тази пътна карта е добро пожелание за необходимите стъпки, които трябва да бъдат направени“.
В предаването „Преди всички“ Ваня Нушева допълни:
„За да има сигурен начин за електронно гласуване, трябва да разполагаме с възможностите за електронна идентификация. Да имаме сигурни канали за идентифициране на избиратели. Тук е важна ролята на МВР и на Агенцията за електронно управление“.
По думите на Нушева съществува необходимост ЦИК да уплътнява функциите си в периода между изборите, за да може да подготвя онези процедури, които траят повече от два месеца.
Интервюто с Ваня Нушева можете да чуете в звуковия файл.