Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел заяви в петък, че Китай "несъмнено е станал по-мощен, но и донякъде самотен", тъй като се насочи към статута на глобална суперсила.
От друга страна, САЩ и Европа са "политически братовчеди", които споделят ангажимент за "политически плурализъм, права на личността, свобода на медиите, проверки и баланси“, докато Пекин не отстоява тези принципи, особено по отношение на Хонконг и Синдзян (Синдзян-уйгурския автономен регион), отбеляза той в свой блог пост в петък на тема: "Китай, САЩ и нас".
"Въпреки че някои решения, взети от Вашингтон, имат "едностранно естество, без да се консултират с ЕС и понякога са вредни по същество за интересите на Европейския съюз, европейските лидери са съгласни със САЩ по много въпроси относно Китай".
"Всеки ден наблюдаваме задълбочаване на напрежението между САЩ и Китай със сблъсъци по различни въпроси. Позициите се втвърдяват както във Вашингтон, така и в Пекин", отбеляза европейският върховен представител.
Жозеп Борел твърди, че "това стратегическо съперничество между САЩ и Китай вероятно ще бъде доминиращия организиращ принцип за глобалната политика, независимо кой печели следващите президентски избори в САЩ".
"В този контекст трябва да сдържаме нервите си и да изграждаме собствен подход на ЕС", заключи Борел.