Глобалните пазари на акции бележат спад за трета поредна сесия на търговия, тъй като растящата доходност на държавните облигации и на инфлацията от двете страни на Атлантическия океан засилва притесненията за предстоящо вдигане на лихвите от водещи централни банки.
През миналата седмица Федералният резерв сигнализира, че е в готовност да повиши американските лихвени ставки през 2022 г. и че банката вероятно ще започне да намалява размера на покупките на облигации още през ноември.
В същото време участниците на капиталовите пазари оценяват на около 50% вероятността Европейската централна банка да се присъедини към Фед през следващата година в политиката на затягане (повишаване) на лихвите.
По време на търговията във вторник доходността на 10-годишните американски държавни облигации достигна тримесечен връх, нараствайки в рамките на деня с 5 пункта към 1,5374% - най-високо ниво от юни насам.
Повишаването на доходността по дългосрочните облигации оказа натиск върху технологичните и други свързани с икономическия растежа акции, като и акциите на компаниите, които са по-чувствителни към икономическия цикъл, също се поддадоха на натиск на продажби.
По този начин пазарът на акции на "Уолстрийт" се оцвети отново в червено след старта на днешната търговия, следвайки спада на европейските фондови борси.
Около два часа след началото на търговията индексът на сините чипове DJIA се понижава с 440 пункта (спад с 1,26%), а широкият индекс S&P500 се понижава с 1,8%, докато технологичният индекс Nasdaq Composite вече губи около 2,5% от стойността си.
Негативното представяне на "Уолстрийт" е подсилено и от поредното влошаване на потребителските нагласи в САЩ.
Британският индекс FTSE100 се понижи с по-скромните 0,5% с оглед на рязкото поевтиняване на паунда спрямо долара и еврото на валутните пазари с над 1%.