Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поевтинява с близо 2% заради опасения за глобално икономическо забавяне и дори рецесия

Петролът поевтинява в началото на европейска търговия с близо 2% с оглед на опасения за забавяне на световната икономика и дори риск от предстояща рецесия, което да влоши перспективите за търсенето на важната енергийна суровина.

Повод за тези икономически притеснения дават информациите за подновени противоепидемични ограничения в различни части на Китай, както и растящите случаи на Covid-19 в Южна Корея. Около 30 милиона души в Китай са под някаква форма на ограничения за движение, докато страната се бори с възобновяващи се вирусни огнища, като в Шанхай беше засечен силно заразния подвариант BA.5.2.1 на Омикрон.

С оглед на китайската политика за "нулев Covid" има опасения, че предстои въвеждането на нови рестриктивни противоепидемични мерки само седмици, след като в редица големи градове, индустриални и търговски центрове бяха отменени въведените в началото на пролетта локдауни.

Трябва да се има предвид, че Китай е основен вносител на петрол и едни нови анти Covid мерки могат отново да ограничат икономическата активност в страната и да намалят търсенето/потреблението на важни енергийни суровини, включително на петрол.

В същото време рекордната инфлация и енергийната криза в Европа са предпоставки за все по-слаб икономически растеж на фона на очакваното по-късно този месец първо от 11 години насам повишение на лихвите от страна на ЕЦБ.

Вчера вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис сигнализира, че в четвъртък Комисията ще ревизира отново надолу прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната, като в същото време ще повиши оценката си за инфлацията.

Около 10.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент поевтиняват с 1,80% към 105,20 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол WTI - с 2% към 102 долара за барел.

Графика на петрол Брнет (в долари за барел)


Подкрепа за поевтиняването на петрола оказва и вчерашната новина, че руски съд е отменил предишно решение да бъдат спрени за 30 дни операциите на Каспийския тръбопроводен консорциум (KTK), осигуряващ износа на казахстански петрол през Черно море, равняващ се на 1% от глобалните доставки, и вместо това го глоби с 200 000 рубли (3300 долара).

Освен това президентът Джо Байдън ще посети тази седмица Саудитска Арабия на фона на усилията за сваляне на енергийните цени.

Спадът на петролните фючърси обаче е ограничен от постоянните опасения за доставките в световен план, тъй като големите производители имат ограничен допълнителен производствен капацитет, като в същото време руските доставки остават подвластни на западните санкции, наложени заради нахлуването на Москва в Украйна.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени