Растежът на потребителските цени в САЩ се ускори изненадващо рязко през юни до 40-годишен връх от 9,1% спрямо година по-рано и след растеж с 8,6% през май, което павира пътя за ново по-агресивно повишаване на основната американска лихва от страна на Федералния резерв със 75 базисни пункта на заседанието този месец.
Индексът на потребителските цени (CPI) в САЩ се повиши през юни с 1,3% спрямо май, когато нарасна с 1%.
Спрямо година по-рано (юни 2021 г.) американската потребителска инфлация се ускори изненадващо силно до 9,1% от 8,6% през май, като това е най-високата инфлация в САЩ от ноември 1981 г. насам.
Очакванията на икономисти и анализатори бяха за по-слабо нарастване на годишната инфлация с 8,6 на сто.
Графикна на инфлацията в САЩ
Основната инфлация (изключвайки волатилните цени на храните и на енергията) се забави леко през юни до 5,9% на годишна база от 6% през май, но при пазарни очаквания за повишение с 5,7 на сто.
Ключов двигател за ускоряваща се инфлация през юни оказват енергийните цени, които скочиха спрямо година по-рано с цели 41,6% - най-силен ръст от април 1980 г. - в резултат най-вече на поскъпване на бензина с 59,9% (най-силно повишение от март 1980 г. насам) и на природния газ с 38,4% (най-солиден растеж от октомври 2005 г.).
Цените на бензина в САЩ достигнаха рекордни нива през юни от средно над 5 долара за галон, според данни на групата за защита на автомобилистите AAA. Оттогава цените се понижиха спрямо техния пик от миналия месец и в сряда достигнаха средно ниво от $ 4,631 за галон, което може да облекчи част от натиска върху потребителите през юли.
В същото време обаче и цените на храните скочиха с 10,4% на годишна база, отбелязвайки най-рязко повишение от февруари 1981 г.