Европейската комисия прогнози в летния си макроикономически доклад по-добро от очакваното представяне на българската икономика през настоящата година, но и по-слаб растеж догодина. В същото време инфлацията в нашата страна ще нарасне по-силно през 2022 и 2023 г. спрямо пролетната прогноза на ЕК.
Комисията вече очаква икономически растеж в нашата страна от 2,8% през 2022 г., след като през пролетта прогнозира повишение на БВП с 2,1%. За 2023 г. се очаква обаче забавяне на растежа до 2,3% при пролетна прогноза за икономическа експанзия догодина от 3,1%.
Възходяща ревизия за 2022 г. отразява главно силното икономическо възстановяване през първото тримесечие на тази година. По-слабата външна среда и по-строгите условия за кредитиране, съчетани с по-слабия ръст на реалните заплати пък обясняват низходяща ревизия за 2023 г.
В новия си доклад ЕК отбелязва, че през първото тримесечие на 2022 г. БВП на България нарасна с 0,8% на тримесечна база, като всички компоненти на търсенето допринесоха за икономическия растеж. Ръстът на частното потребление беше подкрепен от благоприятните условия на пазара на труда и рязкото увеличение на заплатите в частния сектор в началото на годината.
Потребителското доверие обаче започна да се влошава от март 2022 г., което предполага по-нисък растеж на частното потребление през останалата част от годината. ЕК предвижда износът на стоки и услуги да се разшири през 2022 г. както поради износа на стоки, така и поради туризма.
Прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост се очаква да бъде основният фактор зад ускорения растеж на инвестициите през 2022 г. и 2023 г., очаква Европейската комисия.
Летни прогнози на ЕК за БВП и инфлацията в България
Силното увеличение на заплатите през 2022 г. се очаква да доведе до по-нататъшно увеличение на цените, особено в нетъргуемия сектор. В контекста на по-слабо оживена кредитна активност и коригирани инфлационни очаквания, за 2023 г. се прогнозира по-умерено увеличение на заплатите, което ще доведе до по-бавен растеж на потреблението.
Комисията очаква хармонизираната инфлация в България да се ускори през тази година до 12,5% на фона на по-високите цени на енергията и храните и косвените ефекти от повишените цени на енергията за фирмите върху общата инфлация. Това представлява възходяща ревизия спрямо пролетната прогноза за годишна инфлация в нашата страна от 11,9% през тази година.
През 2023 г. ЕК очаква инфлацията да се установи на ниво от 6,8% - над пролетната прогноза за инфлация догодина от 5 на сто. Високите цени на храните и услугите вероятно ще поддържат относително висока обща инфлация, отразяваща съответно предполагаемото развитие на фючърсите на хранителните стоки и въздействието от минали увеличения на заплатите, се посочва в новия доклад на Европейската комисия.