Това поясни енергийният експерт Антон Иванов за започващото днес изпускане на отработени води от АЕЦ "Фукушима" в Тихия океан. По думите му настоящото изпускане на води от японската ядрена централа е много по-безопасно в сравнение с подобни процедури, провеждани в предходни периоди по света.
След всяка авария научаваме нещо ново и се подобряваме, заяви експертът и уточни, че след казуса "Фукушима" всички ядрени проекти са били подложени на допълнителни стрес тестове и анализи.
Аварията беше следствие от съвпадение на две събития с естествен характер – земетресение и мощни вълни цунами, които доведоха до този развой на събитията в атомната централа, припомни Иванов.
Компанията оператор и японското правителство в предходното десетилетие положиха много сериозни усилия да ограничат въздействието на аварията върху околната среда и бяха предприети изключително скъпи технически мерки, посочи той. След филтрирането на радиоактивните потоци, те са били съхранявани в резервоари с голям обем.
В годините ядрената индустрия продължава да е подложена на много тежки изисквания за спазване на най-високите стандарти за недопускане на въздействия върху околната среда. Регулациите сега са изключително рестриктивни, коментира енергийният експерт в предаването "12+4".
По темата с реакторите на АЕЦ "Белене" и заявката на Украйна да закупи оборудването Иванов подчерта, че да си представим, че сега можем едновременно да осъществим два големи ядрени проекта, е нереалистично.
"Така че освобождаването от оборудването за "Белене" е много сполучлив подход."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.