Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закон слага рамки на надценките при търговията с аграрни стоки

Новият закон се разработва от Министерския съвет, обяви земеделският министър Кирил Вътев

| обновено на 23.09.23 в 16:30
7
Снимка: Елена Крушкова, Радио Пловдив

Да спечелим доворието на потребителите е една от най-важните задачи пред сектора. А то се печели с изключитело честно отношение към продуктите, които стигат до трапезата на тези потребители. Това заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при откриването на Националния събор за опазване на местните български селскостопански породи животни в местността "Паниците" над Калофер. Министърът подчерта, че е много важно да се повиши продуктивността на българските породи животни, защото отвън конкуренцията е огромна, пазарът е отворен и България не може да спре вноса от която и да е страна членка на ЕС. 

Надценката на цените на млечните продукти в магазините стига до 70 %. Подобна е и ситуацията с останалите стоки, каза министър Кирил Вътев.

Пътят от полето и фермата до трапезата на потребителите трябва да бъде много добре организиран през кооперативи и нормативна уредба, което е обща задача, каза още министър Вътев. Той съобщи, че проверките на контролните органи по верита от щанда до фермата показват данни за завишени надценки в крайния пазар, което не се отнася само за млечните продукти. Точно затова Министерският съвет разработва нов закон за търговията с аграрни стоки, който да регламентира  процеса:

"Нужен е такъв закон, който да сложи някаква рамка на тези надценки. Не може най-силният да натиска надолу по-слабия, защото най-слаб в случая се оказва земеделският производител, който няма кого да натиска ценово".

По повод приключилите протести и постигнатото споруземиние министърът обясни, че след изтичане на двата месеца, за които бе договорено спиране на вноса от Украйна, в България ще влиза толкова слънчоглед, колкото е необходимо. Той припомни, че в момента реколтата на българския слънчоглед е с по-нисък добив от очаквания - 1,6 милиона тона, а за преработвателния сектор са нужни общо 4 милиона тона слънчоглед.

"Тука търговските преговори между производителите и преработвателите са от водещо значение. Няма такъв административен орган или контролен орган, който може да отиде и да ги застави на какви цени да си направят сделката. Те сами трбява да се разбират".

Националният събор над Калофер е под наслов “Да запазим заедно българското” и участниците отново призоваха да бъде въведен етикет "Български продукт" на хранителните стоки.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна