Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Иванов: Руската православна църква се опитва да прокарва геополитическо влияние

"Често Русия се представя за "големия брат". А всъщност истината е, че ние сме дали езика и православието на Русия", подчерта експертът

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Казусът с Руската църква придоби сериозни политически измерения след експулсирането на трима души, служили в църквата. Според Искрен Иванов - доктор по политически науки и експерт по международна сигурност, Руската православна църква се опитва да прокарва геополитическо влияние

"След разпадането на Съветския съюз Русия загуби възможността си да упражнява твърда сила първо поради факта, че технологично тя беше доста изостанала, и всъщност си остана "интелигентна сила" - възможността с ценности, с култура да се влияе върху политическия процес на страни, които представляват интерс за Руската федерация. Истината е, че страните, които представляват най-голям интерес за Русия, са страните от бившия социалистически блок. Това е причината, поради която тази "мека сила" се състои именно в промотирането на ценности като обща религия, обща духовност, общ език и т.н. - неща, които често можем да чуем като част от руската пропаганда".
По думите му отношенията между Руската православна църква и Българската православна църква се представят съвършено погрешно:

"Често Русия се представя за "големия брат". А всъщност истината е, че ние сме дали езика и православието на Русия. Отношенията по скоро тръгват от България към Русия, а не от Русия като "големия брат" към България". 
Православието е наднационално и в него няма деление на етноси и националности, категоричен бе Иванов. 

"Ако има някаква опасност за националната сигурност на страната, аз съм сигурен, че българските служби ще получат информация за това от нашите партньорски служби. Най-важното е да се действа своевременно, по-бързо и по-решително, защото когато се бавят решенията, можем да стигнем до ситуации, в които виждаме, че тези лица, които бяха изгонени от България, доста дълго време са си позволявали да развиват една дейност, която е била против националните интереси на страната", коментира още експертът. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна