"Сингапур и изграждането на съвременна Азия" е десетата книга от поредицата "Власт и отговорност". Премиерата й ще бъде на 5 октомври, от 18.30 ч., в клуб "Перото".
"Авторът е от индийски произход. Той е първият от поредицата, който не е европеец или американец. Като кореспондент на "Файненшъл таймс", прекарал 6 години в Сингапур и Малайзия, има уникален опит. Журналистите имат и допълнителни усещания".
В Сингапур съжителстват 3 етнически групи – с китайски, малайзийски и индийски произход, разказа Спасов в предаването "12+3".
"Това означава, че има и три религии".
Интересно е как от този изключително корумпиран, изглеждащ като клоака остров, ползвайки английските правила, като бивша английска колония, в рамките на 60 години от 179 -та държава в света става трета, посочи Свилен Спасов.
"Водеща е ролята на Ли Куан Ю - министър - председател на Сингапур от 1959 година. В екипа му има холандци, англичани, китайци, малайзийци и индийци. Те решават, че трябва да бъде постигната стабилност и сигурност. Поставят си три основни задачи – първата е изграждане на инфраструктура. Втората - на по-хубави жилища. Третият основен приоритет е образованието. През първите му два мандата една трета от бюджета на държавата е само за образователния сектор. Кани хора от цял свят. Създава силно средно и висше образование".
В Сингапур се въвеждат наказания за лошите навици на азиатците – да се плюе по улиците и да се уринира навсякъде, разясни още Спасов.
Създава се система за сигурност и отбрана, посочи той следващата стъпка в изграждането на съвременен Сингапур.
"Израел създава тази система в Сингапур. Страната има и изнесени военни поделения в Китай и Австралия".
Ли Куан Ю започва подготовка на млади хора, които да минат през стъпалата на властта и да го наследят, разказа Спасов.
Има и неща, които не се толкова положителни, но Азия е различна, обясни той.
"Там има авторен капитализъм. Но по улиците на Сингапур виждаш един усмихнат глад за успех."
Свилен Спасов обясни как би могъл да се разреши по азиатския модел проблема в енергетиката у нас.
"Първо фактите, след това всеки действа според ценностите. Ако се разбере, че хората, които са управлявали нещо са пропуснали, там биха били безпощадни. Не казвам, че в либералните демокрации се действа така. А тези хора, които сега протестират, цялата държава техен заложник ли ще бъде? Това е е сложна ситуация, която изисква умни и сложни решения".
Цялото интервю на Снежана Иванова със Свилен Спасов може да чуете в звуковия файл.