"Църковната юрисдикция си е на Московската патриаршия. Има статут на църковно посолство в София. След споразумения между двете църкви са установени тези отношения. Едва ли някой може да претендира, че БПЦ има собственост над този храм", обясни проф. Желев в предаването "Нещо повече".
Статутът на самото представителство е уреден със споразумение от 1952 година. След това има едно актуализиране от 2011 година, поясни той.
"Това не е българска църква и няма как Светият Синод да се намесва. Патриархът не може да назначи свещеници без съгласието на Руската църква. Не е ясно и дали Българският патриарх може сам да изпрати писмо до Руския, без решение на Светия синод. В едно такова писмо би трябвало да се изрази съжаление ,че се е стигнало до това положение и да се търси съгласието на руската страна този храм да се отвори"
Защо да не си говорят по телефона и глави на църкви, запита проф. Желев.
"И да се разберат да се изпрати представител в Москва или техен да дойде тук, за да се търси решение на високо равнище. То не трябва да се бави. Религиозният живот е всекидневна необходимост"
Цялото интервю на Добринка Добрева с проф. Иван Желев може да чуете в звуковия файл.