Интервю на Таня Милушева с Ваня Клечерова за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Каритас - България" стартира второто издание на кампанията "Старостта е и наша отговорност!". Пред БНР Ваня Клечерова от организацията подчерта, че каузата за възрастните хора е приоритетна за тях, като ежегодно се правят инициативи в тази посока:
"С кампанията "Старостта е и наша отговорност!" поставяме акцент върху сектор за дългосрочни грижи за възрастни хора и по-конкретно интегрираните здравно-социални услуги в домашна среда", посочи тя.
"Каритас" има 7 центъра за домашни грижи с мобилни екипи от медицински сестри и домашни помощници. Те са разположени в различни населени места. Те посещават домовете на над 500 възрастни хора от 12 села и градове в България.
Според нея нуждата от такъв тип грижи, предоставени в домашна среда, е изключително важна за преодоляване на предизвикателствата на старостта. Има много какво да се направи в тази посока, категорична е Клечерова.
Като проблем тя посочи, че няма ясни критерии за това как да се предоставят тези услуги. Това означава, че няма как да се проследи тяхното качество, добави тя и обясни:
"Когато един човек е включен в една програма и получава такава грижа, няма как да се установи дали тя отговаря на определени стандарти".
По думите й е много важно и присъствието на здравен работник, психолог, рехабилитатор.
Друго предизвикателство е, че няма ясен механизъм за адекватно планиране на този тип грижи, отбеляза Клечерова в предаването "Хоризонт до обед". Според нея това е необходимо, за да се знае дали услугите отговарят на нуждите.
Тя подчерта и острата нужда от специалисти. По думите й на първо място трябва да се направи всичко възможно, за да се задържат наличните такива с подобряване условията на труд и адекватни възнаграждения.
Време е да се започне да се мисли и за такива програми в университетите, изказа мнението си тя. Според нея това трябва да е приоритет.
Заплащането е фактор, призна Клечерова.
"За да имаш мотивация да продължиш да работиш такава тежка и отговорна работа, е добре самият ти да не си на прага на бедността и да си със своите проблеми, които няма да ти позволят да бъдеш адекватен и изцяло отворен към проблемите на другите".