Новият роман на Захари Карабашлиев, озаглавен "Рана“, ще бъде представен днес.
"Раната от незапомнените страници на българската история, от забравата и липсата на памет"
В предаването "Хоризонт до обед" писателят си припомни летата от детството, прекарани на село – при баба и дядо.
"Това е Крумово - между Варна и Добрич. Имаше парк и красив паметник на български войник. В подножието му се намираше една лъвска глава, от която тече вода. Тичахме и пиехме вода от нея. Минаха много години и разбрах символа на това в подножието на един паметник да тече вода – всеки път, когато се наведем да пием, ние правим поклон на загиналите".
Главният герой се опитва да отговори на въпроса "Кои са лошите?“, обясни Карабашлиев.
"Румънците ли са лошите, но нали те ни освобождават, заедно с руснаците, през 1878 г.? Руснаците ли са лошите? Те ни освободиха, но какво правят в нашата Добруджа през 1916 г.? Защо убиват българи? Слуховете тогава са, че войска от 250 хиляди минава през Румъния, за да смаже България, да я подчини отново. Големият въпрос е бил дали българската войска е готова да се бие срещу своите освободители".
По време на комунистическия режим цял учителски корпус е възпитаван в пропаганда и забравяне на тази част от историята, напомни писателят.
"Но след това не бяхме превъзпитани. Въпросът е какво правим сега за паметта на нашите предци. Не знам дали тази книга е исторически роман, тя е повод за разговор в българските семейства".
Никой не е враг на никого, докато не е изпратен на война, отбеляза още Захари Карабашлиев.
"Всяка война идва с претенцията, че ще поправи нещата и ще доведе до вечен мир. За съжаление, има и несправедлив мир. Нашата история е пълна с отрязъци от такъв".
Цялото интервю на Ирина Недева със Захари Карабашлиев може да чуете в звуковия файл.