Дипломатическият институт към МВнР издаде сборник по проект "Външната политика на Румъния в геополитически контекст и България". Две са включените изследвания по темата – на експерта по Румъния от Института по Балканистика с музей по тракология към Българската академия на науките гл. ас. д-р Анета Михайлова и на журналиста Владимир Митев от румънската редакция на Радио България.
В предаването "Нещо повече" Митев изтъкна, че мястото на България в румънската външна политика, както и обратното, нараства в последно време и тази тенденция ще продължи:
"Това беше провокирано донякъде от войната в Украйна и предизвикателствата, които тя отправи - да се свързваме повече в нашия регион. В сферата на отбраната има взаимодействие по линия на НАТО, в икономически план - търговията е доста развита между двете страни. Това, което куца и може да бъде насърчено от правителствата, е връзките между народите - между самите граждани. Част от проблема е, че хората малко се познават".
Той коментира, че в българското общество разбиранията за Румъния са остарели и едностранчиви:
"Все се акцентира на евро-атлантическия елемент, който присъства в нейната външна политика, но Румъния е много по-сложна от това. Виждаме, че в последно време отношенията ѝ с Унгария са доста добри. Виждаме суверенистка тенденция в Румъния - в момента около 25% от румънското общество е склонно да гласува за суверенистки партии. Румъния е много по-разнообразна, хетерогенна и не можем да опростим до едно нещо".
По думите на журналиста в Румъния има много западноевропейски чуждестранни инвестиции и това позволява на страната да има много отворености в различни посоки.
Интервюто на Георги Марков с Владимир Митев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.