Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евромитове II: ЕС, който само забранява и нищо не дава

Снимка: АФП

ЕС забранява ракията, а също и шкембе чорбата…Даже и дюнерите…Че и традиционните български розови домати. Въобще ще бъде сложен кръст на всичко "традиционно" и "изконно" за българския народ, традиции и обичаи. 

Всеки от нас е попадал на заглавия, претендиращи за сензационност, придружена от стремеж към защита на обществения интерес. 

В последните години дезинформацията ни залива отвсякъде и част от нея са т.нар. евромитове – измишльотини, изцяло или примесени с частица истина, които са или откровени шеги, или преследват някакви други цели.


"Заплахите", че митичните брюкселски чиновници ще ни отнемат този или онзи жизнено важен продукт предхождат членството ни в Евросъюза от 1 януари 2007 г. Например през 2005 г. на правителствено заседание тогавашният външен министър Соломон Паси предупреждава, че с членството ни в ЕС "няма да пострада нито ракията, нито шкембе чорбата". 

Впоследствие на интерес и възмущение в социалните мрежи се радва и "новината", че "ЕС забранява снежните човеци, били "расизъм" (виж скрийншота по-долу).

Тази публикация е христоматиен (вече) пример за това как твърдение в сатиричен сайт с измислени новини и коментари се повтаря от други сайтове, понякога и от политици или обществени фигури, и по този начин се "изпира" и уж добива истинност. Въпреки че с няколко клика можеш да стигнеш до първоизточника на дезинформацията – архивиран.

"Новината", че "ЕС забранява кръщенетата" получава сериозна популярност. Впоследствие журналистът Явор Дачков разяснява, че се "подвел" от италиански медии и публикувал "новината" за забраната за кръщавките, тъй като му се видял истинска.


През последните години най-мащабно медийно отразяване получи "новината", че ЕС забранява дюнера. Всъщност, както се оказа, Брюксел посегнал не конкретно на дюнера, а на фосфата в замразеното месо. Но готвената промяна не събира нужните гласове и, както пишат българските медии "Европарламентът изгуби битката срещу дюнера". В тогавашните заглавия присъстват ракията и шкембе чорбата, но от статиите не става ясно каква за заплахата за тях. При положение, че ямболската ракия например е със защитено географско обозначение от Еврокомисията. 

Популярен мит е и че България внася в бюджета на ЕС повече, отколкото получава. Но това съвсем не е така, както можете да се види във видеото по-долу. 


За периода 2007 - 2015 г. България е получила от ЕС около 13,5 млрд. евро, а внесла в бюджета на общността около 3,5 млрд. евро, посочват в свое видео и от Европейския парламент във видеото по-долу от 2017 г. с най-популярните митове за общността и членството на България в нея. 



"Проверявайте източниците на информация, внимавайте какво четете и НЕ вярвайте на фалшиви новини!", съветват в заключение от ЕП.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени