Поскъпването на златото от последни дни се задълбочи по време на търговията в петък до нов рекорден връх, след като смесеният доклад за състоянието на трудовия пазар в САЩ през февруари сякаш подсили очакванията за скорошно понижаване на лихвите от страна на Федералния резерв.
Благородният метал поскъпна за кратко с над 1% към пореден исторически ценови връх от около 2185 долара за унция, задълбочавайки възходящото си движение за осми пореден ден на търговия, което е подхранвано от надежди за намаляване на лихвените проценти, продължаваща покупки от страна на централни банки и подновен инвеститорски интерес към т.нар. инвестиции-убежище.
Графика на златото (в долари за унция)
Днешните данни от САЩ показаха, че заетостта през февруари е нараснала по-силно от очакванията, но в същото време имаше и изненадващо повишаване на безработица, както и по-бавно повишаване на заплатите. Инвеститорите гледат на този смесен доклад като в подкрепа на пазарните очаквания за предстоящо понижение на лихвите от Фед - най-вероятно през юни.
Очаква се дългоочакваната промяна на Федералния резерв към по-разхлабена парична и лихвена политика да повиши привлекателността на златото в сравнение с доходоносни активи като облигациите.
Постоянното геополитическо напрежение в Близкия изток и руската война в Украйна пък засилват ролята на благородния метал като инвестиция "убежище", като в същото време централните банки, особено Китайската народна банка, продължават да увеличават своите активи в злато.
Драматичното поскъпване на златото през последните седмици, което изненадва повечето анализатори, ги накара да заключат, че на пазара навлизат големи нови купувачи, като инвестиционни фондове.
Важният въпрос обаче е какво може да подхрани евентуалните следващи етапи на възходящото ценово рали на златото.
"Очакваме цените на златото да се търгуват по-високо тази година, тъй като търсенето на инвестиция-убежище продължава да бъде подкрепящо на фона на геополитическата несигурност с продължаващите войни и предстоящите избори в САЩ", коментират от банката ING Groep, предаде Бумбърг. "Златото има тенденция да става по-привлекателно във времена на нестабилност, когато инвеститорите се втурват към активи-убежища като защита срещу икономическия климат, геополитическото напрежение или инфлацията", добавят от ING.