Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се разиграе на 9 септември от 9:00 ч. на 7-мо корабно място.
Ще бъдат проиграни сценарии за спасяване на бедстващи хора в открито море и овладяване на последствията от морски инцидент. Учението се провежда в съответствие с Националния план за търсене и спасяване в Българския морски отговорен район и включва съвместни действия на държавни институции, агенции и неправителствени организации.
В учението ще участват структури на Министерството на вътрешните работи, сред които Районната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Бургас, Областната дирекция на МВР, Главна дирекция "Гранична полиция" и Дирекция "Националната система 112".
Министерството на отбраната ще бъде представено от Военноморските сили, а Министерството на транспорта и съобщенията – от Морския спасително-координационен център, "Спасителни средства Черно море", Дирекция "Морска администрация" – Бургас и Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура".
Участие ще вземат още Националният борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт, Българският Червен кръст, екипи от Центровете за спешна медицинска помощ, както и Община Бургас и доброволното формирование А-16-01.