Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК ще разследва китайски доставчици на вятърни турбини

Маргрете Вестагер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия започва разследване на китайски доставчици на вятърни турбини и условията за развитие на вятърни паркове в България, Гърция, Румъния, Франция и Испания, съобщи „Политико“.

Новината ще бъде обявена по-късно днес в Съединените щати от изпълнителния заместник-председател на Комисията Маргрете Вестагер, която отговаря а конкуренцията.

В текста на речта си в Принстънския университет в САЩ Вестагер не назовава имената на засегнатите компании, отбелязва Ройтерс.

Вестагер ще каже, че ЕС трябва да възприеме по-систематичен подход, с разследвания за всеки случай поотделно.

Вестагер ще изтъкне, че Европа не може да си позволи да наблюдава китайското превъзходство в сферата на слънчевите панели да бъде повторено и в други ключови области като вятърната енергия, електрическите автомобили и полупроводниците.

"Видяхме начина, по който Китай доминира в производството на слънчеви панели. Първо, привличане на чуждестранни инвестиции в своя голям вътрешен пазар, което обикновено изисква съвместни предприятия. Второ, придобиване на технологията, и то невинаги легитимно. Трето, предоставяне на огромни субсидии за местни доставчици, като същевременно и постепенно затваря вътрешния пазар за чуждестранни предприятия. И четвърто, изнасяйки излишния капацитет за останалия свят на ниски цени", казва Вестагер в речта си, добавяйки, че Китай използва същата тактика и в други области.

Тя също така казва, че европейските икономики "не могат да поемат това" и трябва да действат за запазване на конкурентоспособността и икономическата сигурност.

"И трябва да го направим, преди да е станало твърде късно. Не можем да си позволим да видим какво се е случило със слънчевите панели, което се случва отново с електрическите превозни средства, вятъра или основните чипове“, се казва в текста на нейната реч.

Комисията вече проучва дали да наложи мита върху вноса на китайски електрически превозни средства и казва, че има доказателства, показващи, че те се възползват от субсидии.

Инсталираните в ЕС вятърни турбини са произведени предимно в съюза, но китайските производители бързо спечелиха дял от около две трети от световния пазар през 2022 г. За слънчевите панели китайските производители вече имат над 90% от пазара в ЕС.

Разследването на вятърната енергия ще бъде съгласно регламента на ЕС за чуждестранните субсидии, който позволява на Комисията от юли 2023 г. да оцени дали чуждестранните субсидии позволяват на компаниите да представят прекалено изгодни оферти в обществени търгове.

Миналата седмица Комисията започна две разследвания за това дали китайски участници в обществен търг за фотоволтаична електроцентрала в Румъния са се възползвали прекомерно от китайски субсидии.

Първото разследване за чуждестранни субсидии приключи, след като китайският производител на влакове CRRC Qingdao Sifang Locomotive се оттегли от български търг за електрически влакове.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна