Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава битката на двете камари на парламента на Острова по законопроекта "Руанда"

Изглед към сградата на британския парламент
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания продължава битката между двете камари на парламента по спорния законопроект за депортиране в Руанда на търсещи убежище на Острова. Трети пореден ден тази седмица законодателството се прехвърля между Камарата на общините и Камарата на лордовете, като лордовете внасят поправки, а депутатите ги отменят.

За да може един законопроект да се превърне в закон, е нужно и двете камари на парламента да го одобрят. Благородниците продължават да настояват на исканите от тях промени в законопроекта, включително такава, която ще забрани изпращането в Руанда на хора, които са помагали на британската армия в чужбина, като се визира най-вече Афганистан.

По-рано в сряда депутатите в Камарата на общините гласуваха за отмяната на поредица от поправки, направени от лордовете в понеделник. Планът за Руанда има за цел тя да бъде призната за безопасна страна и там да бъдат депортирани някои от търсещите убежище мигранти.

Двете камари на парламента вече седмици наред не могат да договорят окончателната формулировка на законопроекта. Очакваше се в сряда вечер различията да бъдат изгладени, но сега ще се наложи ново гласуване следващия понеделник.

От Даунинг стрийт заявиха, че правителството няма никакво намерение да отстъпва и да приема поправките. Вътрешният министър Джеймс Клевърли обвини лейбъристите, които имат мнозинство в Камарата на лордовете, че спъват приемането на законодателството, но има и консерватори в Камарата на общините, които не одобряват мярката.

Премиерът Риши Сунак обеща полетите към Руанда да стартират до края на пролетта, но "играта на пинг-понг" в парламента може да попречи на тези планове. Дори проектозаконът да бъде одобрен, това не решава напълно проблема, защото могат да бъдат водени много индивидуални съдебни битки срещу депортирането, което се смята от правозащитниците за нарушение на човешките права.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна