Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Василен Васевски: Би било хубаво повече българи да излизат от страната и да я оценят

Василен Васевски
Снимка: Ангелина Пискова

„Би било хубаво повече българи да излизат от страната и да я оценят, както и да разберат какво е истинското родолюбие“ - това каза пред БНР писателят и художник Василен Васевски, който представи в Брюксел своите книги „Корени“ и „Онова, което остава“ и свои картини. Националистическите партии у нас той определя като „грешки на растежа“. 

Васевски живее в Чикаго от дълги години, но е запазил и развива това, което носи в себе си от България:

„Би било повече българи да излизат и да живеят извън страната, за да я оценят и да разберат какво е истинското родолюбие, какво означава наистина да обичаш мястото откъдето си тръгнал, мястото, което те е направило това, което си в голяма степен. Аз емигрирах на 30 години и в голяма степен съм български продукт. Имам някаква американска настройка след това, но основата, ядрото е било в България.“

Романът му „Корени“, който пише в Чикаго, е посветен на двамата му прадядовци, загинали в битката при Каймакчалан през 1916 година:

„Аз имах интереса още от България, но той се засили много повече в Америка, защото когато си извън страната, ти можеш много по-добре да видиш хубавото и лошото. Така че животът в Америка парадоксално засили моето родолюбие.“

Как се отнася към нароилите се у нас националистически партии:

„Някои крайности, които сега наблюдавам, според мен са „грешки на растежа“. За мен тия партии, които се брандират като националистически, те не отразяват истинските традиционни български черти, традиционния български национализъм и родолюбие. Особено ми е смешно, когато говорят срещу Европейския съюз, защото това, което България го има като някакъв стандарт, се дължи на Европейския съюз до голяма степен. Никой нямаше да ходи на Бяло море, защото едно време имаше един пропускателен пункт на Кулата и се даваха визи и това беше. И никой не беше сънувал за Кавала и остров Тасос и т.н., които сега станаха българско крайбрежие и ние се питаме: „На кое море ще ходиш да почиваш това лято?““.

Как си обяснява факта, че основна мишена на тези партии са Съединените щати и ЕС?

„Това с Щатите е някакъв рецидив от Студената война, който след 2014 година по обясними причини започна да се възражда. Дори аз имам такова лично наблюдение. че антиевропеизмът в България се засили след 2014 година. Може би ние наблюдаваме ефекта на хибридната война.“

Какво мисли за прекалената ни свързаност с Русия?

„Лошите исторически познания на голяма част от българите, и в чужбина, които са продукт на една образователна система, в която се величаеше един наш североизточен съсед и всичко българско..., историята свършваше до хановете горе-долу. Освен това епизоди като войната в Добруджа между българската и руските армии или пък включително е имало и руска дивизия, изпратена на завоя на Черна в Македония. Това бяха напълно непознати неща за масовия българин, така че ние берем плодовете на това образование.“


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна