Започна новата учебна година в българските училища в чужбина, ще погледнем към българските училища в Чикаго. На 12 септември там ще започне и онлайн обучението.
"Ние управляваме няколко български училища, започваме с "Малко българско училище, което ние е никак малко, сподели за "Хоризонт" директорът на училището за българи в Чикаго - "Малко българско училище" Живка Петрова.
"Следващата събота откриваме учебната година в училище -"Малката България". Вълнението ни е огромно, въпреки многогодишният стаж и опит, всяка нова учебна година е като първа в живота ми.
Около 700 деца ще прекрачат прага на училището в Чикаго. Нашето училище взема най-доброто от българската и американската система. Затова и децата идват с желание на училище. Ние сме и много вдъхновени да направим всичко за децата, аз съм от 23 години тук, вече всички знаят за България.
Ние пишем и създаваме собствени учебници. Ние започваме работа с децата от 2 годишна възраст, от започването им да говорят, закупихме и собствена сграда преди 5 години за училището. Това всичко спечели доверието и възхищението на българите в Чикаго, разказа още Живка Петрова.
"А ние започнахме с 13 деца в едни дъждовен 11 септември, докато свърши тържеството записахме още 4 деца и тази година имаме записани 62 новозаписани деца и до края на септември със сигурност ще има още 20 записани деца.
По линия на държавата от МОН получаваме учебните програми, работим по тях, това са адаптирани програми за децата от чужбина, като адаптацията е основно в съкращаването на материала и най-вече на литературните творби, които ще се учат.
В езиковото обучение е силно застъпен комуникативният подход, той преобладава пред дидактичната част и граматиката, това е една сравнително олекотена програма, която се ползва с успех от българските деца. Имаме и допълнителни часове по "Четене с разбиране", защото знаем, че това е проблем при съвременните деца.
От МОН получаваме и малка субсидия, която е на база брой деца и малка сума за постоянни разходи. Тези средства не са достатъчни, но те са нещо, което е отправна точка, от която може да тръгне едно училище. Останалата част като помощ идва от родителите.
Учители търсим непрекъснато, защото знаем, че децата вървят след тях, имаме 53 учители и 4 млади помощник-учители, които са наши бивши възпитаници, сподели още за БНР Петрова.
Още по темата слушайте в звуковия файл.