Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Европа губи заради това, че плаща най-скъпия ток и газ и това е в резултата от зелената сделка"

Кузман Илиев: Независимостта на ЕЦБ от политиката трябва да се върне, делът на еврото падна

"Марио Драги заля системата с пари, направи дълга изключително евтин и от там тръгна голямото задлъжняване"

| Интервю
Кузман Илиев
Снимка: Силвия Великова

Еврото, като дял от валутните резерви в световен план беше стигнало почти 25%, днес е 19%, защото всички се притесняват, че Европа може геополитически, заради някакво решение, да ви замрази парите. Цялото това нещо е опасно, то руши Европа и тя действително не е конкуретоспособна.

Това предупреди финансистът Кузман Илиев, създател на партия „България може в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира доклада от 400 страници на бившия президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги за това, какви мерки и какво трябва да направи ЕС, за да е конкуретоспособен на САЩ, Китай и други.

"Видях велико лицемерие, защото Марио Драги да говори Европа, че е зле икономически, при положение, че това е човекът, който извади базуката и стреля с нея, като заля системата с пари, направи дълга изключително евтин и от там тръгна голямото задлъжняване и високата инфлация в последствие, това е изключително лицемерие. Това е, извинявайте за тежката метафора, все едно д-р Менгеле да говори за хуманно отношение  и расова търпимост, това е-големият виновник", изрази мнението си Кузман Илиев, независими кандидат за евродепутат през юни.

И не одобрява препоръката на Марио Драги, че, за да се спре упадъкът, Европа трябва да инвестира  допълнително 800 млрд. евро годишно, за да се измъкне от слабия растеж.

Кузман Илиев припомни, "когато Драги управляваше тази система каза: аз ще направя каквото трябва, за да спася еврото":

"Само че в ония момент, според него, да се наливат трилиони, дългът е евтин и практически днес в еврозоната е изхвърчал стратосферно. Имате една Франция със 115%, Италия 130%, имате едни постоянни дефицити, защо? Защото дългът беше направен изкуствено изключително евтин. Имаме балони, практически, в една не малка част от секторите, един, от които е на жилищните имоти. Това дойде е и при нас."

Според Илиев Марио Драги е човекът, "владеейки ЕЦБ направи дефакто възможна зелената сделка, която направи Европа неконкуретоспособна.

"Кредити днес от банките получават не проекти, които са добри и качествени, на предприемачи, а хора, които вкарват безумни критерии за зелени проекти само и само да имат достъп до пари. И това е вследствие на идеите и действията на Марио Драги и компания", смята Илиев.

И допълни, че Европа губи заради това, че плаща най-скъпия ток и газ и това е в резултат от зелената сделка, която реално я направи възможна Марио Драги. На доклада негативно са реагирали и германците, твърди Кузман Илиев.

"И те казаха, ние вече не искаме да плащаме сметката! Защото Драги говори за допълнителни 800 млрд. дълг към онези 800 млрд., които са по Плана за устойчивост, от фонда за устойчивост, защото това е общ дълг", обясни Кузман Илиев.

"Всъщност тънкия момент е, че никъде в договорите на ЕС не е описано кой ще плаща това нещо, ако ЕС, недай си Боже, се разпадне. И това притеснява изключително много германците, защото в едни момент ще трябва, вероятно и недай си Боже това да стане, да се плаща от тях дори не е пропорционално", предупреди финансистът.

И смята, че това са изключително сериозни препъни камъни пред усещането за една здрава Европа:

"Европа трябва да инвестира, но кой да инвестира, предприемачите или политиците? Защото всъщност това, което Драги прави, като налива тези евтини пари, правителствата да задлъжняват, да наливат в социални плащания да привличат мигранти и Европа става неконкуретоспособна, защото само гони бизнеси и прави високи мита за китайските електрички и образува дела за конкуретоспособност на американски компании."

Кузман Илиев коментира, че европейската икономика,  немската икономика са станали жертви на тази политика и няма как Европа да е конкуретоспособна, "ти затваряш мина, а китайците отварят две".

Според него решението е за връщане към основната идея на ЕЦБ, която беше проста, "пазете покупателната сила на еврото от атаки, това са парите на гражданите, недейте да печатите трилиони, за да ги раздавате на правителствата, да правите политика".

"Независимостта на ЕЦБ от политиката трябва да се върне обратно,  а не сега отново да стимулираме политизиране на парите. За мен това е ключов момент за оцеляването на еврото, защото ако се продължава да се злоупотребява с еврото, финансовата система в Европа да се ползва за оръжие и да се секвестират активи на Руската централна банка, еврото губи привлекателност и европейските компании се финансират по трудно", каза Кузман Илиев.

Цялото интервю с Кузман Илиев чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени