Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
"За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха.
Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се", ПП-ДБ гласуваха и против, и въздържали се, ДПС бяха също против, а от БСП, ИТН и "Възраждане" бяха "за", 11 нечленуващи в парламентарна група депутати също подкрепиха внесените от ИТН промени.
В предложението на "Има такъв народ" се предлага да бъде намален прагът за броя на подписи за предизвикване на референдум. В същото време се увеличава срокът за събирането им - за национален референдум да бъде 6 месеца, за местен - 5.
Авторите предлагат минимално необходимият брой подписи за предложение за произвеждането на референдум да бъде определен в закона и да не е твърдо число, както е сега. Други изменения са свързани с намаляването на праговете за валидност на референдумите и премахването на прага при определяне на резултатите от референдум.
В хода на дебатите от "Възраждане" заявиха, че с промените на "Има такъв народ" ще се даде реална възможност за участие на гражданите в управлението на страната. Виолета Кърпачева: "Не е ли ясно, че в сегашния си вид властта просто не иска да чуе гласа на хората? Ако хората са доволни от управлението, няма да има нужда от толкова много референдуми".
От ПП-ДБ предложиха електронно гласуване при референдум и електронна подписка, но идеята бе оставена за следващия парламент.
Тома Биков от ГЕРБ коментира: "Аз съм категоричен противник тук да наслагваме модели, които нямат нищо общо с нашия. Швейцарското общество няма нищо общо с нашето. Този парламент не е легитимен да взима никакви важни и стратегически решения, защото след две седмици няма да го има".