Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30% по-малко са подадените онлайн заявления за гласуване в чужбина спрямо изборите през юни

Стефан Манов: Вървим към витринна демокрация

Има нов принос на ЦИК към теориите за параванна прозрачност, коментира членът на Обществения съвет

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Изтича крайният срок за подаване на онлайн заявления за гласуване в чужбина.

38 113 бяха заявленията за изборите през юни, когато се гласуваше в 60 държави.

Събирането на заявления е индикатор на интереса, каза пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет на Централната избирателна комисия.

Данните до този момент сочат спад с 30% спрямо предходните избори, а спрямо по-предходните спадът е с още 20 и няколко процента, обясни той. По думите му, "намалява драстично интересът към изборите", с уговорката, че се разчита на т. нар. "автоматични секции", които се разкриват независимо от заявленията за гласуване.

Легитимността на една власт зависи и от това колко души гласуват, коментира Стефан Манов в предаването "Преди всички". 

"Вървим към витринна демокрация. Демокрация, в която гласуват 25 или 27%, не е функциониращ, жизнен организъм", изрази мнение той.

"Машинното гласуване се случваше добре. Защо има толкова спънки пред него? Защото то не е удобно. Обратно на това, което ще чуете от експерти – че технологията няма значение, не, технологията има значение", подчерта Манов. Той напомни, че когато има само машинен вот, няма възможност гласоподавателят да извади телефона си и да заснеме своя вот, а също, че все още няма категорично решение на ЦИК за параваните за хартиеното гласуване, така че да се вижда горната част на тялото на избирателя и да не е възможно той да използва телефона си за последващо "доказване" на вота.

По въпроса с машините за гласуване, тяхното съхранение и монопола на "Сиела" Манов изтъкна, че този въпрос е "илюстрация на това кое ЦИК не успява да направи", защото "дефицитите във функционирането на ЦИК са трайни".  

"Две години кой създаде звеното за управление на машинното гласуване (заложено през 2022 г. – бел. ред.)? ЦИК продължава да наема на граждански договор двама експерти от БАН. В Изборния кодекс е записано, че ЦИК координира процесите и ги контролира. Хайде да го направи! Не може да викаш като онова овчарче за вълка, а в същото време да не правиш необходимото, разписано в ИК."

"В Изборния кодекс е залегнало и друго изискване – да има публична процедура по извадкова проверка на машините, вече инсталирани, след като са готови за изпращане по секции. Да сте видели някъде да има такова нещо? Всичко се прави за отбиване на номера, показно."

Напоследък ЦИК "съвсем безпардонно" не обсъжда нищо в зала, а провежда т.нар. работни заседания, без камера и звук, отбеляза още той.

"Превръщаме се в параванна демокрация. Нов принос на ЦИК към теориите на политолозите какво значи параванна прозрачност."

Манов отправи критики и за липсата на обучително звено към ЦИК – "училище за избори", чието създаване е било предвидено още преди 8 години.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна