Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"ЕС не е в състояние да въздейства нито на терен, нито в политическата схема на международния ред"

Д-р Ходор Факих: Радикализирането на Израел води до радикализиране и на другата страна

Иман Абу Хасан: Много е страшно! Не можем да мислим за повече от няколко часа напред

| Интервю
Доц. д-р Ходор Факих
Снимка: Спас Крайнин

"Много е страшно! Не можем да мислим за повече от няколко часа напред. Никой не знае колко още кръв ще се пролее и колко души трябва да се махнат". 

Това разказа пред БНР Иман Абу Хасан, секретар на Асоциацията на завършилите в България образованието си ливански граждани. Тя живее в Бейрут, столицата на Ливан. 

"Това не е само бомбардиране на "Хизбула". Членовете на "Хизбула" живеят сред хората. Бомбардирането е навсякъде. Ливан не е голяма страна".

Израелската армия съобщи, че е започнала "ограничена, локализирана и целенасочена" сухопътна операция срещу Хизбула в Южен Ливан. Целите представляват "непосредствена заплаха за израелските общности", се казва в изявление на Израелските сили за отбрана, публикувано в социалната мрежа Х.

Ливански официални лица заявиха, че повече от 1000 души са били убити при израелски удари през последните две седмици, а до 1 милион души са били принудени да напуснат домовете си.

Д-р Ходор Факих, почетен председател на Съвета на ливанците в България и преподавател в Медицинския университет, обясни в предаването "Преди всички", че "ежедневието там е борба за оцеляване на всеки обикновен гражданин".

"За нас хората, които живеем в мир и сме здрави, всички тези неща звучат невероятно". 

Това, което се случва в Ливан, е продължение на случващото се в Газа, отбеляза той.

"Много е тъжно, когато виждате децата в Палестина – викат и крещят за глътка вода и за хляб. Те не достигат до играчките. Много е тъжно, когато има деца без играчки, а още по-тъжно е когато има играчки без деца. В продължение на 75 години резолюциите на ООН и Съвета за сигурност не могат да бъдат изпълнени.

Разрушени сгради в квартал Харет Хрейк в южните предградия на Бейрут, след израелски военни удари, Ливан, 29 септември 2024 г.

Тези групировки ("Хамас"  и "Хизбула" - бел.ред.) са се появили през 80 - те години. Не съществуваха нито такива партии, нито такъв радикализъм. Имаше едно нормално освободително движение. Радикализирането на Израел води до радикализиране и на другата страна. Въпросът е в мълчанието на международната общност за неизпълнението на правата на тези хора".

ЕС не е в състояние да въздейства нито на терен, нито в политическата схема на международния ред, смята д-р Худор Факих.

"Тази споделена роля в театъра на абсурда между Израел и САЩ – добър и лош полицай, обещаните преговори в продължение на 11 месеца успиват обикновените хора, които търсят спасение. Обикновеният човек се надява. Всички се надяват да има мир. Всички искат оцеляване. Този прах, който се хвърля в очите на хората, че в момента подготвяли примирие, но Нетаняху отказва да го изпълни. 

Силата, която притежават САЩ върху всички институции по света, е широка и голяма, но те нямат желание да завършват този конфликт. Поддържането му е в интересите им – разделяй и владей. Милиони и милиарди минават в ръцете на тези хора".

Всеки ден преживявам болката на моите близки при обажданията им - дали са оцелели, дали са се преместили и какво ще направят на следващия ден, разказа още д-р Худор Факих. 

Правя опити да изтегля две от моите сестри. Засега не успявам. Страдам заради тях, страдам, че техните деца преживяват тези ужаси".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


С правителствения "Еърбъс" беше евакуирана първата група българи, желаещи да напуснат Ливан. Това са 89 наши сънародници. Те бяха посрещнати от служебния премиер Димитър Главчев, служебния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова.

Обсъжда се изпращането и на втори полет заради ескалацията на конфликта.

Репортерът на БНР Евелина Стоянова разговаря с тях.  

"Много е трудно да живееш там. Благодарим на България!"

"Не е хубаво въобще там. Хората се страхуват".

Целият репортаж може да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна