Репортаж на Латинка Светозарова за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В Плевен реализират европейски проект, чиято основна цел е подобряване качеството на атмосферния въздух чрез намаляване наднормените нива на фини прахови частици. На територията на Общината ще бъдат подменени печките на твърдо гориво за домакинства с екологични алтернативи.
Експертите отбелязват за този проект, че екологичните ползи от реализацията ще се изразят в количество спестени емисии ФПЧ. Социално-икономическите са свързани с опазване на здравето и повишаване качеството на живот на жителите на община Плевен, подобряване на условията на труд и отдих, както и повишаване на обществената информираност по въпросите за качеството на въздуха.
Стойността на одобрения проект е 29 508 685 лева, а срокът за изпълнение е 5-годишен и подмяната на печките на твърдо гориво трябва да приключи през май 2029 година. Какво е направено до момента, пред БНР обясни Камелия Горненска, началник-отдел "Проекти" в община Плевен:
"До края на тази година ще бъде извършена масирана информационна кампания. Същинският етап ще започне тогава, когато има обследване и обхождане на цялата целева група, която е подала заявления. За хората ще бъдат изготвени варианти, за да бъде отоплението целесъобразно икономически".
Има интерес към програмата, посочи тя.
В този отоплителен сезон ние няма да може да доставим каквото и да било, посочи Горненска.
"Самият проект е много сложен поради големия брой крайни получатели, с които ще се контактува".
Репортаж на Кети Тренчева за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
470 заявления са подали домакинствата от община Благоевград за подмяна на печки на дърва и въглища с алтернативно отопление. Това са едва 10% от прогнозните 4600 семейства, които могат да се възползват от безвъзмездната помощ.
Проектът започна в края на юли, а възможностите, които предлага местната власт, са климатици, термопомпи и котли за отопление с пелети.
Местната управа проведе разяснителна кампания, като осигури и експерти, които да помагат на желаещите да се възползват от безвъзмездната помощ. Интересът до момента не е много голям, признава ръководителят на проекта Елена Пандурска:
"Продължаваме приема до края на месец октомври. При голям интерес, имаме опция за удължаване на срока за приемане на заявленията. Предвиждаме организиране на информационни кампании, които да дадат по-голяма гласност на самата процедура".
Какво отопление предпочитат хората и ясни ли са фирмите, които ще доставят и монтират новите уреди за по-екологично отопление?
"Към настоящия момент предпочитат климатиците. Има и заявени печки на пелети. Термопомпите по програмата са предвидени като колективни решения. За тях могат да кандидатстват повече от две домакинства.
Има решение за изпълнител по обществената поръчка, но по една от обособените позиции има обжалване".
Кога ще бъде извършена на практика замяната на печките на дърва с алтернативни уреди за отопление?
"За съжаление, за този отоплителен сезон няма да може хората да се възползват. Надяваме се за следващия да има резултати".