Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ниски добиви на слънчоглед и царевица в област Добрич

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Очаквано ниски добиви реализират стопаните в област Добрич от пролетните култури слънчоглед и царевица. Причината е в липсата на валежи от селскостопанско значение по време на развитието на посевите, съчетани с екстремно високите температури през лятото.

Жътвата на слънчоглед в област Добрич приключи при среден добив от 180 килограма за декар. Това е малко над добивите от предходната стопанска година, която обаче също не беше благодатна за пролетниците. Засетите площи в областта със слънчоглед са от 932 850 декара.

Средният добив при царевицата е едва 260 кг за декар, което е много по-малко в сравнение с миналата година и земеделските стопани го определят като катастрофален. Площите с царевица в област Добрич са 816 350 декара, което е спад от над 150 000 декара. Очакванията са тенденцията за все по-намаляващи площи с царевица да продължи, тъй като климатичните промени влияят върху развитието ѝ поради плитката коренова система и чувствителността ѝ на продължително засушаване.

По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова последната добра година за пролетните култури е била 2021 г. Очакванията предвид липсата на валежи и високите температури са за ниски добиви вече да не говорим като за изключение, а като за тенденция.

България винаги е внасяла слънчоглед от други страни, за да покрие нуждите на преработвателите. Тази година, при ниските добиви в национален мащаб, вносът би следвало да се увеличи, смята Радостина Жекова. Въпросът е откъде ще дойде този внос, при положение, че Румъния, която е традиционен производител на маслодайната култура, също не реализира добра реколта.

Ситуацията се връща към това, което е било преди войната в Украйна, категорична е Радостина Жекова, но какво ще се случи с цената на слънчогледовото семе е трудно да се прогнозира, защото тя не се формира на пазарен принцип и според търговската логика.

Преди жътвената кампания цената на слънчогледовото семе е била 900 лв. за тон. По време на жътва, когато традиционно цената пада, тя е около 830, 840 лв. за тон. В момента слънчогледът се търгува на около 870 лв. за тон. Според Радостина Жекова никой на този етап не би могъл да прогнозира колко евентуално би поскъпнала маслодайната култура на световния пазар.

Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна