Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рискът за България и ЕС от войната в Близкия изток е мигранската вълна"

Мариян Събев: Българо-турската граница е в най-доброто си състояние от 10-15 години

"В Киев ме впечатли продължаващата и разгаряща се омраза към руския народ"

| Интервю
Мариян Събев
Снимка: Ани Петрова

За България и ЕС преди всичко рисковете от войната в Близкия изток са свързани с нова мигрантска вълна. Доколко сме готови за нея, анализът е уклончив, защото има много актьори, от които зависи тази подготовка. Моето мнение е, че защита на българо-турската граница е в най-доброто си състояние от последни 10-15 години. Оттам нататък зависим от много външни фактори.

Така коментира средата за сигурност Мариян Събев, експерт по сигурност в Центъра за изследване на демокрацията, в интервю пред БНР.

"Съсредоточаване на голям арсенал и сили от Иран за конфликта с Израел означава, че няма да подпомагат Русия в другата война. Кремъл използва изключително много иранско и севернокорейско снаряжение, което е необходимо на Иран за Израел и Русия трябва да се пренасочи към други свои партньори. Тези усилия могат да бъдат много тежки", обясни експертът по сигурност.

Той е посетил Киев, пътувал е с влак от полската граница и две от петте си нощи в украинската столица е прекарал в бомбоубежище.

"В Киев видях една европейска столица, която в София не виждаме. Животът там е относително спокоен, 7-8 пъти на ден има въздушна тревога, две от петте вечери прекарах в бункери, защото летят постоянно дронове и ракети. Важно е да отбележа, че огромна част от циркулиращите дронове във въздуха не са насочени към Киев. Тяхната цел по-скоро е психологически терор върху населението, отколкото реални разрушения. Това е тактиката на хората в Кремъл, бойните действия да се водят не само на фронтовата линия, а и върху психиката на гражданите", сподели впечатленията си Мариян Събев.

В Киев се е срещал с хора от ръководството на държавата, както и с граждани.

"Виждам увереност в цялата страна, не само във военните, хората, с които се срещах в ресторанти и барове. Всичко в Киев работи, животът им продължава и всичко функционира. Прави впечатление продължаващата и разгаряща се омраза към руския народ. Те осъзнават, че това, което се случва, не е вина на целокупния руски народ, а на една шайка на върха в Москва, но тази омраза категорично се забелязва и при млади, и при по-старото поколение", разказа експертът по сигурност. 

И допълни:

"Омразата е забележима, имаше хора от военната индустрия, разработват всякакви дронове - въздушни, морски, наземни за премахване на мините. И попитах дали мога да видя разработка на такъв дрон? Но ми отговориха - "не, този, дето ги слага, е по-интересен, засега искаме да убием повече руснаци на тяхна територия". Това чувство ще е пагубно за постигане на мир", са впечатленията на Мариян Събев. 

Според него за България е важно, че липсва нашият национален интерес на фона на военната картина около страната ни.

"Още по-лошото е, че виждаме продължаващото поляризиране на обществото, което е още по-опасно, а българският национален интерес трябва да се позиционира и да се подсигурим в тази изключително динамична среда на сигурност", предупреди експертът по сигурност.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени