Това каза пред БНР Жоро Пенчев от Обединението за честни избори (ОЧИ) за активността на МВР срещу купувачите на гласове и припокриването с рисковите секции.
"Този тип акции може би биха имали някакъв ефект на сплашване. Това няма да е достатъчно без ангажимент в самия изборен ден."
Според Пенчев случаят "Джейхан Ибрямов" е по-скоро "политическа разправия и ползване на институциите, отколкото борба с купения вот".
Макар на парламентарни избори обемът на купения вот да не е в мащабите на този от местните избори, стимулите са налице, отбеляза той.
Запитан купуват ли всички и кой купува повече, в предаването "Преди всички" Жоро Пенчев коментира, че "анализите показват девиации във вота, конкретизирани около някои партии" и "никога не е имало съмнение" в това.
Според него обаче въпросът не е в това "дали купуват една, две, пет или всички партии", а купуването на гласове да стане "изключително скъпа и проблемна операция, за да не го виждаме".
Ролята на купения вот изключително нараства при ниска избирателна активност и се получава омагьосан кръг, допълни Пенчев.
Виждаме надписите върху билбордовете, че купуването и продаването на гласове е престъпление, но продължаваме да не чуваме ангажимента на политическите партии, смята той.
По думите му, "няма как без тази брънка от веригата – политическите партии и тяхната отговорност, да решим тази задача".
Ангажиментът на гражданите с изборите е оздравителен за този процес, оздравителен за обществото, заяви Жоро Пенчев.
Той подчерта, че колкото повече от нас проверяват детайли, свързани с вота, толкова повече нараства бариерата да играеш нечестно на изборите.
Пенчев изрази мнение, че някои действия на ЦИК са "импулс към потулване на нещата, който разрушава доверието в изборния процес".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.