Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италианци споделят опита си за опазване на културно-историческото наследство

| Репортаж
Снимка: Архив

В световния ден на архитектурата България беше домакин на втория международен форум "История и бъдеще – Световното културно историческо наследство на Италия и България". Форумът се организира под патронажа на Министерството на културата в България и има за цел да покаже и обмени добри практики, свързани с опазването и подобряването на обектите на ЮНЕСКО. 

Зад инициативата стои италианската страната в лицето на Италианското посолство, Конфиндустрия Българя, Италиански културен институт, Камара на архитектите в България и Камара на строителите.

Знаете ли какво е общото между църквата "Санта Мария деле Грацие" и Боянската църква, "Камъните на Матера" и "Ивановските скални църкви"? И четирите обекта са в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, припомни заместник-министъра на културата Амелия Гешвва.

Председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели подчерта, че за италианците е много важно да споделят своя опит в опазването и реставрацията.

Един от обектите на ЮНЕСКО в Италия е центъра на град Матера. Само преди 20 - 30 години това е било едно изоставено място, но благодарение на частни инициативи днес се посещава от милион туристи годишно.

"Когато Матера беше обезлюдена през 1950 г. всички смятаха, че Матера е праисторическо място, защото беше пълна с пещери и някои хора дори все още живееха в тези пещери. Матера имаше много лоша репутация като място, от което трябва да се срамуваме, защото там хората все още са живели в праисторически условия",разкзва Франаческо Фоскино, който е роден и израснал в Матера, а днес работи за неговото опазване и популяризиране.
И допълва:
"Днес 70 години по-късно ние разбрахме, че в действителност Матера е прекрасен град с прекрасно наследство. Нищо праисторическо няма, пещерите не са естествени пещери. Те са правени от хората през Средновековието по различни причини – за винени изби, за църкви, за складиране на храна, за съхранение на лед. Понякога са били използвани за къщи. Но беше важно хората да открият истинското наследство което Матера притежава, не само митът, че е праисторическо място, което всички познаваха от 1950та. Така че това беше голямо усилие за хората от Матера да покажат какво всъщност представлява нашето наследство."
Друг интересен опит, за който разказа Микаела Палацо от Италианското министерство на културата е свързан с реставрацията на емблематични стенопис на Леонардо Давинчи - "Тайната вечеря" в манастира "Санта Мария Деле Грацие" в Милано.

В момента работата е съсредоточена най-вече върху предотвратяването на щети по фреската. Реставрацията на "Тайната вечеря" продължава цели 20 години, което освен много работа и време, е отнело и много средства.  За реставрирането на стенописа на Леонардо Да Винчи са използвани най-модерните технологии за времето си.
Сътрудничеството между България и Италия в областта на опазването на културното наследство е отдавна. Обмяната на опит и добри практики досега е имало за реставрацията на Свещарска гробница, Боянската църква, Ивановските скални църкви и други обекти на ЮНЕСКО. 

Но най-важното послание на форума е, че мисията по опазването на културно-историческото наследство е мисия на всички, заяви директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна