Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдия Цариградска с въпроси за СРС-тата срещу магистрати: Трупан ли е архив компроматни банки?

Владислава Цариградска
Снимка: БГНЕС

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще поиска информация от прокуратурата по делото за заплахите срещу съдията от Окръжния съд в Плевен Владислава Цариградска и още десетки магистрати и публични лица, за което обвинение беше повдигнато на водещия скитнически начин на живот Илко Захариев, наречен от МВР "Червения пират". 

Решението беше взето след близо двучасовото изслушване на Цариградска.
Изслушването беше  инициирано от съдия Владислава Цариградска, като освен за това дело тя настоя съдебните кадровици да проявят интерес и към разследванията, свързани с мрежите за влияние около разстреляния в края на януари Мартин Божанов, по прякор Нотариуса, и бившия следовател Петьо Петров, по-известен като Пепи Еврото.

Цариградска първа освети Божанов - още през 2019 година. Чута обаче беше след разстрела му. Оттогава е и с охрана.

След първите ѝ публични прояви, една от които по "Хоризонт", получи поредица от предупреждения от наричания от МВР "Червен пират". Най-мекото от тях беше "да млъкне, защото мълчанието е злато".

Днес Цариградска призова за пореден път Съдийската колегия на ВСС да провери дали спрямо съдии се използват специални разузнавателни средства и се позова на публична информация, че на контрол през последните пет години са били 150 магистрати:

"Кои са били тези контролирани магистрати? Какви са резултатите? Защото вие знаете, че няма обвинения спрямо магистрати. Всичко изглежда като да е трупан един архив компроматни банки срещу неудобни хора".

Каза още, че е научила, че има около 800 прокурорски преписки срещу съдии, наричайки това "безпардонен терор":

"800 съдии са били проверявани от Прокуратурата, която в крайна сметка е решила, че те не са извършили престъпления, но вие си давате сметка - от 2200, мисля, че са съдиите в България, 800 да са били подлагани на проверки от Прокуратурата - това е една от страните в наказателното производство, какво означава като ефект - смразяващ ефект за тези съдии"

"Когато не се разследват престъпленията срещу съдии, това предизвиква "автоцензура", предупреди съдия Цариградска и настоя съдебните кадровици да настояват да бъдат разследвани мрежите за влияние в съдебната система. 

Владислава цариградска обърна внимание също, че за  последните две години и половина има над 40 000 отвода на съдии. По думите ѝ един от начините за "отстрелване" на съдии е именно този - да се иска техния отвод. 

Тя остро разкритикува номинацията на Борислав Сарафов за главен прокурор преди "сериозните", по думите ѝ, съмнения в неговия интегритет не бъдат изяснени в рамките проверката, която специалният прокурор Даниела Талева започна миналата година:

"В рамките на задействан механизъм номинирането именно на този човек е показване на цялото общество, че когато тези мрежи за влияние решат да направят нещо, никой и никакъв разум не може да ги спре", каза Цариградска.       
  
Същевременно Борислав Сарафов вече започна да пише концепцията си и част от нея ще са мерки за превенция на пътния травматизъм и ограничаване на жертвите на пътя.
Ангажиментът Сарафов е поел на срещата,  инициирана от роднини на загинали на пътя деца и млади хора.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна