Ако Тръмп спечели, ще е заради това, че Харис беше избрана за главния претендент на демократите, а не въпреки нея. Смятам, че имаме парадокс, рекордно участие на гласоподаватели, но гласоподаването е негативно, коментира в интервю пред БНР Любомир Топалов, професор по политология в Бостън.
"Тези за Камала Харис гласуват против Тръмп, а които гласуват за Тръмп са срещу Харис. Има голяма група, която дава негативен вот. Смятам, че гласоподаването трябва да бъде малко скучно - над 50% гласоподаватели, но под 75%, а виждаме гласоподаване, като на демократизираща се държава", посочи професорът по политология в Бостън в предаването "Преди всички".
Според него това означава, че "стабилността на демократичната система не е толкова добре и аз съм малко притеснен".
Проф. Топалов коментира, че Мазачузетс е традиционно демократичен щат, гласуват за президент за кандидата на демократите, "но много често избираме републиканеца за губернатор":
"Като цяло изглежда, че Тръмп вероятно може да спечели изборите. Сенатът вече е обърнат - демократите няма да имат мнозинство и републиканците ще засилят мнозинството си в долната камара. Ако Тръмп спечели, републиканската партия ще доминира в следващите 4 години. Гледах историческо изследване, че за последните 100 години е имало баланс - Рейгън прави най-големите реформи в средата на своя мандат с демократичен мандат."
Смяната на демократите на Байдън с Харис и резултатът от предизборната кампания проф. Топалов коментира:
"Според мен това е една от най-уникалната президентска кампания, защото и двамата са били в Белия дом – президент и вицепрезидент, и те са познати на публиката. Може би Харис не толкова много, но знаем какво да очакваме от тях. От друга страна, това което е интересно, е че темите, засегнати в кампанията и доминиращи са - за стабилността на демокрацията, икономика, миграцията и легализирането на абортите."
Професорът посочи, че симпатизантите на Тръмп смятат, че демокрацията е в опасност, защото тези на Байдън се опитват да я узурпират. "Демократите от страна на Харис обявяват, че Тръмп е опасност за демокрацията. Истината е, че и двете страни припознават демокрацията по различен начин", допълни той.
И обясни, че привържениците на Тръмп имат същото агресивно говорене като него, защото "неговата персона е водеща и тези, които му симпатизират в средните щати, отключват агресия".
Проф. Топалов коментира има интересно разделение в тези избори:
"На последните избори гласовете на латиносите са се изкачили с 12% за Тръмп и това се обяснява единствено, че старите мигранти, борили се интеграция са против новата вълна на миграцията, защото се страхуват от начина, по който новите ще се интегрират, както и отношението на американците към тях. Интересно е да се види, че въпреки цялата му агресивност за депортиране, Тръмп печели сред стари мигранти", обясни проф. Топалов.
Той коментира и изследване, че в Айова жените, преобладаващо ще гласуват за Харис, "дори такива, които се определят като републиканци или независими".
"Но в Айова не видяхме този женският вот да се реализира. Поне да го видим в Пенсилвания и другите колебаещи се щати", посочи политологът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.