Неяснотата за идентичността ни е нашият проблем, по-разединена България не е била много отдавна. Проблемът е в нас, ние сме разединени.
Това каза пред БНР политологът проф. Тодор Танев, преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски".
"Големи, радикални раздвижвания в състава на парламента няма, следователно няма нищо, което ние да очакваме. Въпросът е какво следва за нас, а то е да се въоръжим с търпение и да не обвиняваме демокрацията. След като в Румъния тя работи, нека се замислим дали тя е грешна като хоризонт. Дали демокрацията в Полша работи? Работи, след като живеят много по-добре от нас и не се оплакват от това поне. Дали тя работи в държава като Гърция, те също не се оплакват и не развяват чужди знамена на балконите си, а ние го правим", коментира той.
По думите му политиците не мислят "по-далече от носа си", не мислят отвъд мандата им, за "да сложат вътре в мандата какво трябва да се прави":
"Това е грешка! Друга грешка е това, че превърнаха политиката в най-обикновен инструмент за печелене на власт".
Политологът изказа скептицизъм относно срещите на ПП-ДБ с партии като МЕЧ, които са се обявили за евроскептични:
"Еврооптимистична с евроскептична, кажете ми дървено желязо как изглежда. Няма да стане тази, няма да ме излъжат, но ако стане, ще се извиня, а те ще се извинят ли, ако не стане? Няма да се извинят. Тогава какво да мислим?".
Според проф. Танев, ако се създаде правителство, то ще е временно, слабо и проблемно.
"Всички прехвърлят очакването за правителство за 2025 г., когато Тръмп влезе в Белия дом и в Америка щяло да стане чудо".
Интервюто на Георги Марков с проф. Тодор Танев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.