Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са видовете реактивен косопад и кога трябва да потърсим дерматолог?

Косопадът се влияе от сезоните, хормонални промени, прием на лекарства или стресови ситуации

Д-р Десислава Николаева
Снимка: болница Токуда

В есенно - зимния сезон косата ни не изглежда по-най добрия начин, загубила е част от силата и блясъка си. Забелязваме, че на гребена или четката за коса остават повече паднали коси. 

Какво представлява есенният косопад и как да помогнем на косата си, посочва д-р Десислава Николаева, дерматолог в болница Токуда в София:

"Косата действително се адаптира към сезонните промени и този процес е доста постепенен. Промяната на температурата, влажността на въздуха, а също така и по-слабото греене на слънцето през есенно-зимния сезоз намлява синтеза на витамин Д в организма ни. Това пък повлиява силно на растежа на космения фоликул и води до реактивен косопад през сезона, посочи за "Хоризонт" д-р Десислава Николаева.

Снимката е илюстративна

"Много е важна и диетата, с която преминаваме от лято към есен, лятото се храним с повече плодове и зеленчуци, леки храни, повече рибни продукти, всички те са богати на витамини, минерали, мастни киселини, които са важни за правилната структура и растеж на косата.

Есенният косопад не е мит. Но това е и нещо напълно естествено и обратимо, временно физиологично състояние.

На ден е нормално да загубим около 100 - 150 косъма, но през есенния сезон можем да достигнем до падане и на 200 - 230 косъма на ден. Това е процес, който ще отшуми до два месеца, но ако продължи по-дълго или процесът е забележим и интензивен, трябва да се потърси мнението на специалист дерматолог.

Конслутацията със специалист е важна, защото много често реактивният косопад, какъвто е сезонният, може да се дължат на други причини като хормонални промени, метаболитни заболявания, прием на различни медикаменти, или дори стресови ситуации, през които човек е преминал предходните месеци като оперативни или зъбни интервенции, лични или емоционални проблеми, посочи още д-р Николаева.


"Това, което е много характерно за сезонния косопад е, че не е на ограничен участък на главата, а е разпределен по равно навсякъде по скалпа, а също така нямаме изтъняване на косъма, а имаме по-голямо количество опадане на косата, каза още дерматологът. 

Д-р Николаева поясни и за вредните слънчеви лъчи, на които косата е била подложена дълго време, това в комбинация с есенния сезон, засилва временния косопад. 

В преходните сезони е добре да полагаме малко повече грижа за косата, да не ползваме топлинна обработка, преси, къдрене, да се ползват щадящи и хидратиращи продукти. Да се храним здравословно, с прием на витамините Д и Е, мастни киселини, омега 3 и омега 6 , да спим повече, и повече да си почиваме, като минимизираме стреса.


Още по темата в интервюто на Мая Данчева с д-р Десислава Николаева в рубриката "Минути за здраве".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени