Опитваме се да обхванем процеса на учене през целия живот, обясни пред БНР Гергана Андреева, председател на Фондация на бизнеса за образованието.
Платформата е безплатна, като там работи и кариерен чатбот, обучен да отговаря на въпроси.
Най-търсени на платформата са информация за профили след 10 клас, както и към какви университетски специалности да се насочат младежите. Интерес предизвикват още тест за кариерни умения и информация за бъдещето на пазара на труда и уменията. За целта има изготвени три подкаста.
"Напоследък ни прави впечатление, че търсят по-общи специалности, които ще им дадат широки възможности за реализация. Икономика, бизнес, финанси, специалности, които са мултидисциплинарни. По-общи бакалавърски специалности, които след това да им дадат повече възможности за реализация", коментира Андреева в предаването "Хоризонт до обед".
Има много добри примери на дуално обучение дори в България. Някои компании обаче са решили да затворят тези форми през настоящата учебна година и да изместят фокуса към летни практики и стажове заради по-малкото бюрокрация, посочи още тя.
Младите хора у нас все още не използват достатъчно добре възможностите на ИИ. Той би могъл да бъде полезен във всяка професия, изрази мнение Гергана Андреева. По думите ѝ това няма да намали толкова много броя на работните места, а по-скоро ще има нови работни позиции, изискващи по-голяма квалификация.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.