Интервю на Лора Търколева с Милена Манова и Александра Стоименова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Позитивните послания ще са акцент в нова кампания срещу тормоза и насилието в училище, която се казва"Сила за новото поколение".
Кампанията е насочена към учениците директно, но индиректно има страшно много участници - родители, учители, институции, медии, които да ни помагат да разпространяваме посланието на доброто, посочи пред БНР един от инициаторите Александра Стоименова.
"Дългосрочна цел е да помогнем всички да отглеждаме здрави и силни деца с високо вдигната глава. Знаем, че това е процес. Вървенето към по-благоприятна и доброжелателна образователна среда е нещо, което ще отнеме време. Ние се обявяваме дългосрочно за този ангажимент. Най-голямата награда за нас би било след няколко години да видим, че тези негативни статистики се стопяват и вървим към това децата да са по-силни, по-здрави и по-спокойни в училище, а и не само - вкъщи също", отбеляза тя.
"Ние сме достатъчно големи да подемем този разговор, да поемем отговорност и да се опитаме да помогнем в борбата срещу агресията и тормоза", добави Стоименова в интервю за предаването "Преди всички". По думите ѝ кампанията цели не да дълбае в негативното, а напротив: "Да покажем каква е текущата ситуация и да дадем основния контрапункт, който е доброта, разбирателство, приятелство, добри отношения, споделяне".
С тази кампания искаме да подкрепим всички деца - да бъдат себе си, да вярват в себе си, да отстояват позициите си и през позитивното да борим негативното, категорична бе тя.
"Насилниците са деца, които общуват сред нас. На практика всеки от нас може да бъде и насилник, и мишена", подчерта от своя страна психологът Милена Манова. По думите ѝ особеността на насилника е, че той обича да има власт чрез насилието и от това изпитва удоволствие. "Това става една трайна стратегия на поведение при него", обясни тя.
Според нея е добре да се говори за адаптивни стратегии, за стратегии на отношенията, за това как общуваме помежду си, за да можем да изграждаме приятелство, да хармонираме отношенията си и да бъдем приети. Това е смисълът на кампанията - да има уважение, толерантност, нови приятелски стратегии, подчерта Манова. По думите ѝ един утвърден модел може да се промени, като се говори за приятелството.
Психологът обясни каква е работата с насилника - той да види какво се случва, защо го прави и да се постави на страната на детето, което е мишена. Тук имаме един своеобразен психологически реванш, но за да има такъв тип разговор, трябва да има посредници - психолози, учители, коментира тя. За нея е ключово в училище да се говори много за отношенията помежду ни във всеки един аспект.
"Кампанията е адресирана към деца между 4 - 8 клас, когато насилието има пик. Децата вече изграждат групи, сегрегират се много и имат нужда да покажат надмощието си по вербален или силов начин. Насилието от 9-годишна възраст нататък има своя по-изразен характер", обясни Милена Манова.
Певицата Дара Екимова и инфлуенсърът Изабел Овчарова са лица на кампанията.
Цялото интервю на Лора Търколева с Милена Манова и Александра Стоименова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.