Трансплантацията на роговицата спасява хората от пълна слепота. Това е една от най-сложните операции в медицината. Доц. Андрей Андреев помага на пациентите, които са изправени пред риска да загубят зрението си.
"Присаждането на роговица не е лесна операция и ако мозъкът е най-сложната тъкан в човешкия организъм, роговицата на окото е идеалната тъкан в човешкия организъм.
Роговицата е онова малко, прозрачно кръгче отпред на окото, през която минава светлината и получаваме цялата информация от околния свят.
Роговицата реагира по един и същи начин на всички патологични промени - намалява прозрачността си, болният започва да вижда слабо и накрая ослепява. В тежките случаи единственото решение е трансплантация на роговица от донор.
Това е най-честата трансплантация, но за съжаление в България броят на извършваните трансплантации е недостатъчен, в сравнение с необходимостта от това.
Освен това не се прилагат навсякъде и най-съвременните методи, посочи за БНР доц. Андрей Андреев.
Той поясни, че донорът е трупен материал, взема се от тъканните банки, които обработват и съхраняват материала и го дистрибутират до хирурга. Но у нас въпреки, че имаме 4-5 такива банки, има недостиг на материал, защото не се подава често, поясни доц. Андреев.
"Има голяма необходимост от увеличаване на броя на трансплантираните пациенти и за увеличаване на донорите на роговична тъкан, защото търсенето е голямо, хората търсят изход в чужбина, а ние тук бихме могли при добра организация, да извършваме тези трансплантации у нас.
Трансплантациите се извършават в добре оборудван очен център, но и от обучен хирург, защото това е много сложна процедура, която се извършва от малко специалисти, допълни още доц. Андреев.
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно.
Още по темата слушайте в звуковия файл.