Архивите от миналото са изключително важни за бъдещето, защото те са ключът към разбирането на това, откъде идваме, какви грешки сме допуснали и какви успехи сме постигнали. Те са мост между поколенията, осигурявайки ценни уроци, които могат да оформят нашето настояще и бъдеще.
Така стои въпросът и с османо-турските архиви, които попълват празнини в българската история като данни, разказва директорът на Регионален исторически музей – Силистра доц. Николай Тодоров пред БНР. Наскоро той е провел обучение на свои колеги как да работят с тези документи, тъй като специалистите в сферата са малко.
Османо-турските архиви са тези, които рисуват цялостната икономическа картина в страната ни, за време, в което липсва налична документация у нас.
Османското културно наследство, според директорът на Регионалният исторически музей в Силистра доц. Николай Тодоров е пренебрегвано, затова и заедно със свой колега от Великотърновския университет провеждат обучение как музейните специалисти да работят по места с документите от онова време, за да могат да ги опишат и инвертират добре.
Османо-турският архив е неизчерпаемо море от документи, смята доц. Тодоров. Най-големият е в Истанбул, архив има в Кайро, София, Сараево и на други места на Балканите, бивши територии на Империята.
И както стана ясно, достъпът до османо-турските архиви е свободен, стига човек да може да ги разчете.
Според доц. Николай Тодоров пълен достъп вече имаме и до архивните документи в Румъния, от годините на окупацията на Южна Добруджа. Самият той вече е започнал изучаването им и твърди, че национализъм на архивно ниво не съществува.
Подробности чуйте звуковия файл.