Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е работна група, която през юли излиза с вариантите за промени и проектите са пуснати за съгласуване. Промените трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет, стана ясно в предаването "Хоризонт до обед".
Повече сеч с повече оголени площи в гората или просто механизиране на сечта и контрол, ще е ефектът от предложените промени?
Според лесовъда и бивш зам.-министър на МОСВ Тома Белев промените в 2 наредби - за сечите и строителството в горските територии, ще оголят 600 000 хектара и "от гора ще се превърнат в голи площи".
"Промишлеността иска повече сеч и това е ясно, но да се оплакват, че сечите не стигат прираста, зависи от нея. Ако няма търсене на дървесина, няма защо да се сече. Защото дървесината ще изостава по складовете и ще бъде наложено да пада цената", каза Тома Белев.
Той твърди, че промените се правят заради дърводобивни фирми, които са закупили машини за 1,5 млн. лв. да секат на голо, а лесовъдската практика не позволява тези машини да влязат в българските гори.
"Защото са тесни просеките. Горите са индивидуални не може да се прилагат мерки от тайгата в България и обратно", посочи той.
"Промяната в тези 600 000 хектара включват всички налични просеки и пътища, и тези, които ще се изградят. Това означава, че в момента нови ще се правят до тези 17%, само, ако старите са по-малко", контрира го инж. Тони Кръстев, директор в Изпълнителната агенция по горите.
Той заяви в регистъра на МЗ общо са 92 машини, "не са 15":
"Идеята е, че влизането на една такава техника изисква и квалифициран персонал, имаме го. Това се казва социална превенция, един оператор на харвестер трудно би си позволил да нарушение. С тези машини ще има по-голяма доходност и по-ниска цена на дървесината. Държавните предприятия трябва да акумулират средства да се борят с горските пожари."
Според инж. Кръстев гората иска активна човешка дейност, "съзерцанието в природата е бездетно, човекът търси и резултатът да е полезен".
"Наредбите в тази част ще са една протегната ръка. Има още 3 седмици да се обсъждат промените в двете наредби. Бизнесът върви ръка за ръка с опазването на горите. Опазването на горите без бизнеса не е възможно, иначе се увеличава интересът за бракониерска сеч. Горските пътища са възможност за стопанисване на гората, няма да се върнат кончетата и воловете", категоричен е инж. Тони Кръстев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.