Над 52% е шансът да се състави кабинет и вероятно ще има коалиционно споразумение между ГЕРБ и ДБ с подкрепата на БСП и ИТН. Това прогнозира социологът от "Тренд" Димитър Ганев в интервю пред БНР.
Според него процесът е в много начален преговорен етап.
"Но самият факт, доколкото беше потвърдена информацията, че мандатът ще се дава след Нова година, показва позитивна посока. С тези сондажи ще се зададе рамка на възможно", обясни Ганев.
"Изглежда ми като ситуация, ако се случи кабинет, като конфигурация сходна с тази преди 10 години. През 2014 г. ГЕРБ води трудни преговори в Реформаторския блок (РБ) и търсеше подкрепа от други две. Тогава имаше коалиционно споразумение на ГЕРБ с РБ и споразумение за подкрепа с Патриотичен фонд и АБВ. Сега ми се струва, че се търси същата конструкция. Ако се случи кабинет, ще е коалиция на ГЕРБ и ДБ и с подкрепа от ИТН и БСП, защото двете ще искат демонстриране на дистанция – "подкрепяме, но не участваме в управлението", коментира социологът от "Тренд".
Той смята, че позицията, в която е Борисов премиер, е начално преговорна позиция.
"Има ясна предварителна позиция на ПП-ДБ, ИТН, БСП, потенциални партньори, че няма да приемат номинацията Борисов да е премиер. Така той и ГЕРБ си дават сметка, че това е провал на преговорите. Смятам, че тази номинация ще се държи до последния момент като преговорна позиция и отстъпването от нея ще доведе до отпушване на преговорите", прогнозира Димитър Ганев.
Той посочи, че ГЕРБ не са разцепили ПП-ДБ, защото според изказванията им за Борисов, "ПП никога не са били в пакет с ДБ в последните месеци".
"ДБ е достатъчна за ГЕРБ, чисто математически за мнозинство, имат 126 гласа с БСП и ИТН. От друга страна ДБ ще легитимират ГЕРБ, тъй като бяха най-активната жива сила по време на протестите срещу ГЕРБ през 2020 г.", припомни Ганев.
И допълни:
"Смятам, че ако се стигне до съгласие за кабинет, със сигурност ще мине през коалиционно споразумение. Мисля, че са взели поуки от времето на сглобката. Ако имаме кабинет, ще отидем към по-класически форми с коалиционно споразумение, участие на политически лица от двете формации с управленска програма и с някакъв хоризонт поне 2 години."
Ганев посочи, че цифрите показват, че нова политическа алтернатива има, но тя не е в НС, а извън него.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.