В дните между Коледа и Нова година не броим калориите, нито обръщаме внимание на приетите количества храни и напитки. В същото време искаме да сме стройни за празниците и си пожелаваме да сме здрави през следващата година.
Специалистите по света все още водят дебат, за това какво причинява нарушена обмяна на веществата – дали това е свръхтеглото или е инсулиновата резистентност.
Факт е обаче, че развитието на метаболитен синдром води след себе си много здравни последствия.
"Т.нар. метаболитен синдром или синдром Х, както е известен в научните среди, включва рискови като високо артериално налягане, повишена кръвна захар, данни за захаране диабет тип 2, повишени нива на холестерол, повишена обиколка на талия или затлъстяване, сподели за БНР д-р Дисислава Илиева, ендокринолог в Университетска болница "Пълмед" в Пловдив:
"Този метаболитен синдорм се среща най-често сред хората в зряла възраст, въпреки че, напоследък наблюдаваме подмладяване на синдрома и все по-често го срещаме при пациенти над 20 годишна възраст, допълни д-р Илиева.
По думите й диагнозата се поставя на базата на лабораторни изследвания, освен клиничната симптоматика на пациента, която може да е свързана с наддаване на килограми или невъзможност за редукцията им, въпреки спазването на някакъв хранителен режим.
"Лабораторните показатели показват изменения в липидния профил, кръвната захара, покачване на кръвното налягане, това са показатели, които насочват общопрактикуващите лекари да изпратят пациента при ендокринолог.
Талията не трябва да бъде над определи граници, а храните и напитките, които водят до забавяне на метаболизма и натрупване на килограми, това са всички преработени храни, всичко с добавени консерванти, пакетирани изделия, мазни и пържени храни, това трябва да се избягва.
Трябва се консумират плодове, зеленчуци, месо и млечни продукти в чист вид ежедневно, също и яйца, риба, морски дарове, един - два пъти седмично, посъветва ендокринологът.
Според д-р Илиева, основната причина да се профилактира и лекува метаболитния синдром, е заради риска да се развие диабет или сърдечно-съдово заболяване.
Правилният режим на хранене започва още в детска възраст, в дома си трябва да се храним с прясно приготвена храна, която се приема в определените часове.
По време на празниците съветът е да не се надвишава количеството храна и алкохол, както в непразничните дни.
Не на последно място е да се спазват часовете за хранене дори по време на празниците, да има 30 минутни разходки на ден, както и спортуване.
Хубаво е да помним, че това са празници, които са важни за общуването ни с близките, а не са свързани само с храненето и алкохола.