Над 70 представители на различни институции са присъствали на кръглата маса, посветена на безводието. Сред тях обаче не е имало такива на изпълнителната власт, която е пряко ангажирана със изпълнението на програмите и мерките за справяне с безводието.
"Отделните министерства не можаха да изпратят свои представители на кръглата маса – това са МОСВ, МРРБ и МЗ. Има написани много нормативни документи, стратегии, програми, но отчет пред обществото, пред специалистите – да са обявени резултатите от тези програми, дали се изпълняват, до каква степен се изпълняват тези разчети и ако не се изпълняват, кой е виновен", коментира проф. Димитър Аличков от УАСГ.
Неучастието на нито един представител на министерствата в експертната конференция по проблемите, свързани с безводието и водоснабдяването е сигнал за ниската заинтересованост към мнението на експертите от страна на изпълнителната власт.
"Няма приемственост. Правителствата и министрите се сменят, всичко се започва всеки път отначало – една от големите пречки този отрасъл да се развива: ВиК и водният сектор."
Неглижирането на водния сектор се забелязва и в ниското заплащане на заетите в него. От Университета за архитектура, строителство и геодезия отчитат тревожни тенденции през последните 7 години. Приемът и дипломирането на студентите от хидроинженерните специалности в УАСГ са намалели повече от 5 пъти за последните години, изтъква деканът на Хидротехническия факултет доц. Петър Филков.
"Ако преди 10-12 години на година завършваха 40-50-студенти, преди 7 години средно 30, през последните две-три години са 10-12 човека. В пъти е намалял приемът и съответно, дипломиращите се – също."
Трудът на специалистите по строителство и управление на водни съоръжения и обекти като язовири, канали, напоителни системи, водопроводи, пречиствателни станции е нископлатен, а експертното мнение в процеса по управление на водите не се цени от управляващите, подчертава заместник-деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Венци Божков.
"Конюнктурно управление на водите, не зачитат мнението на експертите. За какво трябва да работиш в сфера, в която не си ценен? Обяснимо защо част от студентите не търсят реализация в нашата област."
Трябва да се създаде върховен орган, който да контролира, планира и разрешава различните дейности във водния сектор, смята доц. Божков. Според него се правят "неща, съмнителни по своята ефективност", а винаги при наводнение или засушаване има "недоволни хора, които страдат от недалновидното отношение на управляващите сектора".
Темата с безводието влиза в общественото пространство чак когато спре водата от кранчето и едва тогава започваме да търсим причината, изтъква проф. Димитър Аличков.
"Винаги има конкретна причина за това и тя се крие в управлението на ВиК системите, започвайки от национално и стигайки до локално ниво."
Освен неефективното управление на водите, експертите регистрират още недоверие между различните заинтересовани страни. Доц. Галина Димова от Хидротехнически факултет на УАСГ отбелязва конкретни примери:
"Потребителите винаги смятат, че цената на водата е твърде висока и че ВиК операторите не полагат достатъчно усилия за отстраняване на загубите на вода. Другата гледна точка – на операторите, е че освен реални загуби на вода, има и много кражби на вода, които се извършват от потребителите и много трудно се засичат. Освен това, инвестициите в сектора са твърде големи и неминуемо водят и до увеличаване на цената на водата."