Това обясни пред БНР Капка Тодорова, кореспондент на Националното радио в Берлин.
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер започва консултации с представители на политическите партии, след като германският канцлер Олаф Шолц поиска от него да разпусне Долната камара на парламента и да насрочи предсрочни избори.
"Най-вероятно Фридрих Мерц ще е следващият политик, който ще е натоварен да търси коалиционни партньори. Ситуацията е доста патова. Прилича малко на тази в България. Гласовете се разпръскват между доста партии".
Християндемократите са в добра кондиция, посочи още тя.
От години социалдемократите преживяват срив и процентите им намаляват, обясни още Тодорова.
"Това се вижда и на местно ниво. Социалдемократическата партия е в дълбока криза. Към това се прибавя трудното управление на Олаф Шолц, както и сериозната икономическа криза, в която е Германия. Шолц управляваше във враждебна политическа и икономическа обстановка, което не е добра предпоставка и за популярността му. Шансовоте му, според прогнозите, не са големи".
Зелената партия носи много негативи от мерките, които се взимат за преминаване към зелена икономика, отбеляза Тодорова.
"Но техният лидер Роберт Хабек е доста харесван".
Като една популистка партия, "Алтернатива за Германия" печели от всички несгоди.
"Обещават лесни решения. Те са втора или трета партия според социологическите проучвания. Но около тях има т.нар. "санитарен кордон". Никоя партия няма да направи коалиция с тях".
Тя припомни за скандала, разиграл се пред очите на обществеността преди седмици и довел до разпад на управляващата коалиция.
"След многобройни срещи на лидерите на Тройната коалиция, която управляваше до онзи ден – социалдемократи, либерали и зелени не можаха да се разберат за бюджета, но и по други теми. След поредна дълга нощ на спорове греманският канцлер Олаф Шолц уволни министъра на финансите и лидер на една от трите партии, като го обвини, че нарочно саботира преговорите.
След това се обвиняваха един друг кой е виновен за разпадането на коалицията. Като официална причина се посочи, че управляващата коалиция е искала да наруши дълговата спирачка и да вземе нови заеми, за да се справи с икономическата криза, на което остро се е противопставил финансовият министър".
Вчера партиите в Германия представиха икономическите си програми.
Целият коментар на Капка Тодорова може да чуете в звуковия файл.