Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Камен Козарев: Пред провал са проекти за наука

"Забавянето на финансирането ще забави изграждането на станцията LOFAR"

| Интервю
2
Доц. Камен Козарев
Снимка: БГНЕС

Пред провал са няколко проекта за наукаТова каза пред БНР доцент Камен Козарев от Института по астрономия. В момента той отговаря за създаването на първия в България радиотелескоп LOFAR - до обсерваторията "Рожен". 

Има риск за финансирането за проекта заради решението от бюджета за догодина пари за наука да се пренасочат към земеделските производители. Това е опасен прецедент и неприятна изненада, посочи доц. Козарев и попита доколко искрена е държавата като казва, че иска висока наука.

"В края на ноември получихме информация от колегите от МОН, с които работим по проекта LOFAR-BG, за решение на Министерския съвет, с което 90% от средствата за Националната пътна карта за научна инфраструктура и като цяло - Стратегията за научни изследвания на България за 2024 г. се пренасочват конкретно към подпомагане на земеделски стопани. Това ни лиши от средствата, които са ни нужни в момента за изграждане на станцията LOFAR-BG и за включване в мрежата на LOFAR. ... Очакванията ни за финансиране за 2024 г. бяха за малко под 5 млн. лева, като това е най-голямата сума, която ни е нужна за създаването на станцията. Все пак сем в режим на изчакване, тъй като от МОН ни увериха, че тези средства ще са налични в Бюджет 2025, но не можем да сме сигурни, че това ще стане. Доколкото сме информирани, средствата за Националната пътна карта не са предвидени като отделно перо в бюджета за догодина, което ни притеснява доста. ... Има някои дейности, които в момента са орязани и от този бюджет, който очаквахме, но не получихме", обясни той.

Това забавяне на средствата със сигурност забавя изграждането на станцията LOFAR, подчерта доц. Козарев.

Интервюто на Добромир Видев с доц. Камен Козарев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна