Детските градини, училищата и университетите в община Велико Търново от догодина ще плащат пълния размер на такса битови отпадъци. Ден преди Нова година, на извънредно заседание Общинският съвет реши да отпадне облекчението за образователните институции да плащат само 60 на сто от таксата.
На 13 декември или две седмици след възможността училищата да избират по такъв начин да им бъде изчислена такса смет – с отстъпка от 40 % върху данъчната оценка или на база генерирано количество отпадъци, няколко общински съветници внесоха предложение да отпадне облекчението за училищата, детските градини и университетите в община Велико Търново. По комисиите в местния парламент предложението, което по принцип се прави от общинската администрация, а сега беше от съветници от различни политически групи, предизвика остри дебати и насрочване на извънредна сесия на Общинския съвет ден преди Нова година.
Опитвате се да пълните дупките в бюджета с отпадане на облекчението от 40% за такса битови отпадъци за учебните заведения, първи репликира от трибуната Михаил Михалев от БСП:
"Вместо да даваме на обществото, вземаме от него, вземаме от образованието и от великотърновските училища. Това е началото на края“.
"Вместо да се дава на обществото политическа и управленска немощ“.
Икономистът Росен Иванов от ГЕРБ, който е един от вносителите на предложението да отпадне отстъпката от такса смет за учебните заредения посочи:
"Не изкапвайте образователната система жертва на политиката на общинския съвет. Нормално е всички да си плащат дължимите данъци и такси“.
Сред острите критици е Александра Тодорова от "Възраждане", според която парите, които сега допълнително трябва да платят учебните заведения за такса смет, може да се използват за друго в образованието:
"Тези пари за ТБО, които държавата отпуска на училищата, не са целеви и с тях може да се направи нещо друго, например да се купят помагала и да се поемат купоните за хранене“.
Образованието няма да пострада и това са клевети, посочи Валерия Дончева от БСП в противовес на съпартиеца си Михаил Михалев:
"Граничи с долнопробна клевета, че вземаме от образованието. Парите за такса битови отпадъци са предвидени в делегираните бюджети на училищата от държавата“.
В залата на Общинския съвет не присъстваше нито един директор на учебно заведение. Данъчното облагане трябва да е неутрално, посочи юристът Калоян Янков от ПП-ДБ:
"Много избързахме. Трябваше да вземем становището на образователните институции. То е ясно какво мислят, но да бяхме чули доводите им и тогава да решаваме“.
През 2011 година с решение на Великотърновския общински съвет учебните заведения получиха облекчението да плащат само 60 на сто от дължимата такса смет, припомни независимият сега съветник Петко Тюфекчиев:
"Тогава парите за такса смет не бяха включени в бюджетите на училищата, а в такса смет общината имаше излишък от 2 милиона лева в ценни книжа. Тогава беше нормално. Сега ценни книжка няма в банката, а план сметката за такса смет се дофинансира от пари за улици и тротоари“.
Великотърновският общински съвет взе решение и учебните заведения ще плащат такса смет на общо основание и в пълен размер:
"За – 32, против – 3, въздържали се – няма. Основното предложение е прието“, съобщи председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спиридонов.
Не беше прието предложението на "Възраждане" до 28 февруари идната година учебните заведения да подадат декларация как избират да плащат такса смет – в пълния размер или според количеството генериран отпадък.
Колко пари се очаква да влязат в бюджета на Велико Търново – Вежен Пенев, началник на Общинската данъчна служба:
"Ако всички си платят, ще постъпят между 220 и 240 хиляди лева. Не можем да ги задължим. Някои може да платят догодина с лихвите. Водим дела с едно училище за неплащане на дължими налози“.
Делото е с гимназията, в която до скоро директор беше сегашният депутат от "Възраждане" Ангел Янчев.
Училищните директори се въздържат от коментар. Кина Котларска, директор на Средното училище "Емилиян Станев", най-голямото в общината и областта:
"Излишно се политизира, няма да коментирам. Ще ни стигнат парите да си платим такса смет, като си направим сметката“.
Репортажа на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.