Празниците обикновено носят подаръци, но не всички се оказват подходящи и може да се наложи да им дадем нов живот, за да ги спасим от участта да събират прах или да останат затворени в някой шкаф. От онлайн платформата „Ние, потребителите“ дават идеи как да оползотворим някои от вещите, които са ни подарени за Коледа и Нова година. В най-добрия случай трябва да ги задържим, казва Габриела Руменова, но съществува възможност да не ни допаднат и да искаме да ги върнем или заменим:
„Ако сме ги получили след като някой ги е закупил през интернет това е полезно, защото в общия случай има 14-дневен срок от доставката, стоката да бъде върната и съответно да получим обратно парите, които са платени и с тях може от същия търговец да си купим нещо друго или пък да потърсим някой друг търговец. Можем, ако мислим, че на някой друг ще харесат повече, да му ги подарим. Може и да ги дарим на институция или пък да ги препродадем в социалните мрежи или платформите за безплатни обяви.“
В други европейски държави има специален ден, наречен Boxing day, в който хората имат възможност да заменят или върнат подаръци. Това се случва с документ, представляващ копие на платежното, с което е закупен подаръкът, но без цената, посочва Габриела Руменова.
Книги, дискове и бельо не могат да бъдат върнати в магазините, казва още Руменова и пояснява, че това е свързано с хигиенни съображения и риск от нарушаване на правото на интелектуалната собственост.
Обикновено срокът за връщане в онлайн магазините е 14 дни от датата на поръчката, но повечето търговци взимат пример от физическите магазини и удължават срока на 30 дни, допълва Габриела Руменова.
Чуйте повече в звуковия файл.